Aktualności

Archiwum

 

   INFORMACJE...
   ARCHIWUM -  2003 LUTY

Wizyta integracyjna młodzieży z Prużan w gimnazjum w Dubinach

 
     Przy współudziale Starostwa i biura Euroregionu “Puszcza Białowieska” w Hajnówce oraz Gimnazjum w Dubinach doszło do kolejnego zacieśnienia kontaktów pomiędzy młodzieżą polską a białoruską.Na imprezie, która odbyła się dnia 24.01.2003 w Gimnazjum w Dubinach, obecni byli Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk i Wójt Gminy Hajnówka Olga Rygorowicz.
      

     Wizyta integracyjna młodzieży z Gimnazjum z Prużan na Białorusi zorganizowana została z inicjatywy dyrektora Tamary Krajnik i przy współpracy z pracownikami Starostwa. Na ten sam dzień zaplanowana była w szkole impreza choinkowa. 18 uczniów z Białorusi wraz w 7 opiekunami przekroczyło granicę na przejściu granicznym w Grudkach k. Białowieży. Następnie młodzież zwiedziła Hajnówkę i około południa została przewieziona do Dubin, gdzie czekały na nich liczne atrakcje, przygotowane przez uczniów i kadrę Gimnazjum i Szkoły Podstawowej. W rozpoczynającej program części artystycznej znalazły się między innymi przedstawienia w języku polskim i białoruskim, kabaret oraz występ szkolnego zespołu muzycznego. Następnie goście zwiedzili szkołę, po czym odbyło się spotkanie młodzieży białoruskiej z polską w dwóch grupach pod kierunkiem nauczycieli języka białoruskiego - W. Kościewicz i N. Kuptel. Młodzież miała okazje opowiedzieć o swoich szkołach i o sobie oraz wymienić adresy. W dalszej części Św. Mikołaj wręczył wszystkim prezenty i zaprosił do wspólnej zabawy. W czasie dyskoteki nastąpiła pełna integracja młodzieży. Po pożegnaniu się z uczniami i nauczycielami Gimnazjum grupa przewieziona została na granicę.
     Spotkanie z gośćmi z Białorusi było pierwszym kontaktem uczniów Gimnazjum w Dubinach z rówieśnikami z innego kraju w 3,5 letniej historii szkoły. Było to niewątpliwie ciekawe doświadczenie dla uczniów szkoły, pochodzących z podhajnowskich wsi. Dało się zauważyć duże zaangażowanie uczniów szkoły w organizację tej wizyty - drobne upominki dla gości z Prużan przygotowano z własnej inicjatywy uczniów Gimnazjum. Uczniowie z Prużan okazali się osobami chętnymi do nawiązania kontaktów, co pomogło w szybkiej integracji i uwidoczniło się w przyjaznej atmosferze spotkania. Również dla opiekunów spotkanie było okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń.

 

/ aktualności / archiwum luty 2003 /