INFORMACJE...
   AKTUALNOŚCI - ARCHIWUM -  2004 LUTY

 

 KOLEJNE SPOTKANIE MŁODZIEŻY I NAUCZYCIELI POLSKICH I BIAŁORUSKICH

 

W dniach 17- 19 luty br., w ramach projektu realizowanego przez Starostwo Powiatowe, grupa młodzieży i nauczycieli z gimnazjów powiatu hajnowskiego przebywała na Białorusi. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie i nauczycieli z następujących szkół: Gimnazjum w Dubinach, Gimnazjum w Narewce, Gimnazjum w Czyżach, Gimnazjum nr 2 w Hajnówce, Gimnazjum z Klasami Integracyjnymi w Hajnówce, Gimnazjum z DNJB w Hajnówce.

 Wyjazd był kolejną okazją do wzajemnego poznania się i wspólnego przebywania młodzieży polskiej i białoruskiej.

    Pierwszy dzień wycieczki był przeznaczony na zwiedzanie Kamieńca, gdzie młodzież zobaczyła słynną basztę – Białą Wieżę oraz pomnik założyciela miasta. Następnie odwiedziła Państwowy Park Narodowy „Bieławieżskaja Puszcza”. W Kamieniukach – siedzibie parku, można było zwiedzić Muzeum Przyrody oraz woliery ze zwierzętami – odpowiednik naszego rezerwatu pokazowego – gdzie można zobaczyć jelenie, wilki, rysia, łosie, dziki oraz niespotykanego u nas niedźwiedzia. Młodzież odwiedziła również kamienieckie gimnazjum, znajdujące się w zabytkowym budynku. W gimnazjum przygotowano krótką prezentację historii szkoły oraz wycieczkę. Dyrekcja i młodzież gimnazjum jest zainteresowana współpracą z polską szkołą. 

 Miejscowość Pieliszcze była kolejnym celem podróży, bowiem tam znajduje się uczestnicząca w projekcie szkoła. Polską grupę przywitano tradycyjnym korowajem. W gimnazjum w Pieliszcze przygotowano program artystyczny, który przedstawiał tzw. Białoruskie Wieczorki. Prezentowały one, w jaki sposób dawniej gospodarze przyjmowali gości, jakie pieśni śpiewano, jak spędzano wolny czas. Wieczorem odbyła się dyskoteka dla młodzieży polskiej i białoruskiej.

 Następny dzień to zwiedzanie Rejonu Prużańskiego. Na granicy rejonów przedstawiciele Urzędu Rejonowego i Gimnazjum z Prużan przywitali młodzież i wychowawców „chlebem i solą”. Na początku grupa polska odwiedziła miejsce bitwy wojsk napoleońskich i rosyjskich z 1812 roku. Następnie odbyto pieszą wycieczkę po Prużanach, mieście, które zachwyca swoim pięknem. Młodzież zwiedziła Sobór Aleksandra Newskiego, zespół parkowo-pałacowy „Prużański Pałacyk”. Wszystkich zachwycił oddany do użytku w ubiegłym roku Pałac Kultury, gdzie wieczorem młodzież polska i białoruska spotkała się w nowoczesnej dyskotece. Prużańskie gimnazjum, uczestniczące w projekcie, powitało wszystkich występem artystycznym, przygotowanym przez dzieci z klas początkowych.

 Ostatni dzień pobytu to wizyta w rejonie swisłockim. W Porozowie młodzież odwiedziła kościół, cerkiew oraz Dom Polaka, a także miejscowe gimnazjum, gdzie obejrzała program artystyczny. W Swisłoczy grupa polska z zainteresowaniem zwiedziła Muzeum Historyczno-Krajoznawcze, aleję pomników i słynny pomnik-memoriał Osiłek. Młodzież ze swisłockiego gimnazjum przedstawiła sztukę teatralną.

 Program wyjazdu był niezwykle bogaty. Młodzież i nauczyciele uważają wyjazd za udany. W marcu odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem w Hajnówce, podczas którego młodzież polska i białoruska będzie uczestniczyła w konkursie wiedzy o swoich krajach, regionach, miastach i gminach.

 

Wspólne zdjęcie młodzieży przed pomnikiem upamiętniającym wojnę napoleońską (rejon prużański)

Polska młodzież pod pomnikiem W.I.Lenina w Prużanach

Opiekunowie młodziezy polskiej i białoruskiej

Wykonawcy jednego z programów artystycznych - szkoła średnia w Świsłoczy

Powitanie przy wjeździe do rejonu prużańskiego

 

 

 

/ aktualności / archiwum luty 2004 /

 

 

 

 

  ARCHIWUM
2003 r.
  ARCHIWUM
2004 r. 
luty styczeń
marzec luty
kwiecień marzec
maj  
czerwiec  
lipiec  
sierpień  
wrzesień  
październik  
listopad  
grudzień