Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

   INFORMACJE...
   AKTUALNOŚCI -  2004 SIERPIEŃ

 

polsko – białoruskie warsztaty taneczne

W dniach od 26 lipca  do 01 sierpnia 2004 roku w  Kubie Carino w Nowej Łuce odbyły się polsko – białoruskie warsztaty taneczne. Ich uczestnikami była młodzież ze szkół podstawowych, średnich i wyższych, należąca do zespołów folklorystycznych: „Przepiórka” z Hajnowskiego Domu Kultury i „Spadczyna” z Prużan na Białorusi.

 Pod pilnym okiem swych instruktorów - pani Anny Baran z zespołu "Przepiórka", pani Walentyny Iwanownej Iskaliewej z zespołu "Spadczyna", pana Dariusza Nawrockiego i pani Aliny Niegierewicz młodzież wymieniała się swoimi umiejętnościami tanecznymi, zgłębiając tajniki tańca i poszerzając przy tym swój repertuar. Wspólna praca połączona z zabawą i rekreacją przybliżyła uczestnikom warsztatów folklor i tradycję narodu polskiego i białoruskiego. W chwilach wolnych od zajęć, korzystając z dobrej pogody, młodzież spędzała czas nad zalewem Siemianówka, przy wspólnych ogniskach i na dyskotekach. Ogromne wrażenie wywarła na zespole "Spadczyna" wycieczka do Muzeum Przyrodniczo - Leśnego w Białowieży i Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Pomimo tego iż tych młodych ludzi dzieli granica państwowa i bariera językowa, nie przeszkadzało im to we wspólnej integracji i nawiązywaniu przyjaźni. Efekty wspólnej pracy zostały zaprezentowane szerokiej publiczności podczas plenerowej imprezy „Studio Lato” Radia Białystok w dniu 01 sierpnia bieżącego roku.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu realizowanego przez Hajnowski Dom Kultury pn. ‘Źródła przyjaźni – poszukiwanie wspólnych  ścieżek w folklorze i tradycji”. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej Phare 2002 Fundusz Małych Projektów, pod patronatem Euroregionu Puszcza Białowieska.