Biuletyn Informacji Publicznej

 

INFORMACJE...

   AKTUALNOŚCI -  2005 GRUDZIEŃ

 
 • Zajęcia etnograficzne w ramach projektu „Z tradycją w przyszłość”.
 • Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, pod patronatem Euroregionu Puszcza Białowieska

           W ramach działań projektu „Z tradycją w przyszłość” w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce odbyło się szereg zajęć edukacyjnych, a w tym dwa o tematyce etnograficznej, które przeprowadziła pani Nela Szczuka.

  Dnia 27.10.2005 r. na lekcji „W dawnej zagrodzie wiejskiej przy Puszczy Białowieskiej” uczniowie zobaczyli prezentację zdjęć ukazującą wygląd typowej chłopskiej zagrody z przełomu XIX i XX w. oraz zmiany, jakie zaszły w ciągu następnego stulecia. Młodzież poznała charakterystyczne dla zagrody zabudowania i ich przeznaczenie.

  Oprócz tego zostały omówione zajęcia mieszkańców dawnej wsi oraz narzędzia, którymi się posługiwali. Zdobytą wiedzę uczniowie mogli sprawdzić wykonując w grupach ćwiczenia utrwalające.

  Z kolei na drugiej lekcji, która odbyła się dnia 7.11.2005 r., – o temacie „Jak dawniej przygotowywano jedzenie na wsi?”- młodzież dowiedziała się o pożywieniu chłopskim sprzed 100 lat i o zmianach jakie zaszły w ciągu tego czasu.

  Uczniowie zapoznali się z wyglądem tradycyjnego pieca w białoruskiej chacie, a także zobaczyli naczynia potrzebne do przechowywania i przygotowania żywności.

  Wiadomości z lekcji uczniowie zaprezentowali na wykonanych przez siebie plakatach.

  Nela Szczuka

  wraz z zespołem realizującym projekt

  / aktualności / archiwum grudzień 2005 / zobacz wszystkie /