Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

   INFORMACJE...

   AKTUALNOŚCI -  2005 WRZESIEŃ

 

„I BIESIADA WESELNA - WSPÓLNE TRADYCJE”

 „I Biesiada Weselna – wspólne tradycje” to polsko-białoruski projekt unijny realizowany przez Hajnowski Dom Kultury w ramach Euroregionu Puszcza Białowieska, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i dofinansowany z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 Takiego wesela jeszcze w Hajnówce nie było. Przybyli na nie: Tadeusz Strużecki – Radca Kulturalny Ambasady Republiki  Białoruskiej w Warszawie, Jerzy Półjanowicz  - Wojewoda Podlaski, Jan Syczewski – Prezes Zarządu Głównego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Włodzimierz Pietroczuk -Starosta Hajnowski, Anatol Ochryciuk - Burmistrz Miasta Hajnówka, Walentyna Łaskiewicz sekretarz Zarządu Głównego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego w Białymstoku.

Całe przedsięwzięcie składało się z dwóch działań: - przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów obrzędów weselnych oraz przygotowanie i przeprowadzenie festynu pod nazwą „I Biesiada weselna – wspólne tradycje”:

 W warsztatach uczestniczyły polskie i białoruskie zespoły z różnych regionów polskiego i białoruskiego obszaru Euroregionu Puszcza Białowieska: zespoły z Polski („Krynica”, Chór HDK, „Tyniewiczanki”, „Małanka”, „Przepiórka”, „Łuczyna” ), zespoły z Białorusi („Ojra”, „Babie Lato”) oraz zaproszeni goście z panem Tadeuszem Strużeckim, radcą ds. kultury w Ambasadzie Białorusi w Warszawie wraz z zespołem „Gościniec”). Warsztaty odbywały się w „Klubie Carino” w Nowej Łuce, gdzie uczestnicy mieli znakomite warunki do pracy twórczej. W trakcie warsztatów zespoły wymieniły się doświadczeniami i wiedzą na temat obrzędów i tradycji weselnych pochodzących z różnych regionów. Pracowały nad przygotowaniem wspólnego występu oraz korowaja – tradycyjnego słodkiego wypieku weselnego. A cały scenariusz został przygotowany i opracowany pod kierunkiem Pani Walentyny Łaskiewicz – sekretarz ZG BTSK w Białymstoku.

Na całokształt festynu złożyły się: wspólne występy prezentujące poszczególne etapy i zwyczaje weselne, Udział publiczności biesiady w weselne obrzędy poprzez m.in. poczęstunek upieczonych w trakcie warsztatów korowai, przeprowadzenie konkursu na najlepszy korowaj, zabawa weselna z udziałem publiczności, przy akompaniamencie zespołu Dialekt z Hajnówki. W warsztatach i „Biesiadzie Weselnej” uczestniczyło około 120 wykonawców-aktorów, wśród których były zespoły z Polski i Białorusi, scenarzyści, prowadzący, komisja konkursowa. Natomiast wszystkich widzów oraz zaproszonych gości z Polski i Białorusi było około 3 tysięcy.

Było to największe wesele w Hajnówce ! Impreza ta zaprezentowała przybyłym gościom i publiczności obrzęd, jak wygląda zawieranie związku małżeńskiego w tradycji regionalnej. Zespoły obrzędowe i folklorystyczne, które swoimi występami stworzyły ciepły nastrój, wprowadziły wszystkich zgromadzonych w atmosferę weselnej zabawy.

Para młodych wyjechała w noc poślubną, a jak było opowiemy za rok podczas drugiej biesiady weselnej.

AL

Organizator: Hajnowski Dom Kultury
Współorganizator: Zarząd Główny BTSK
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Hajnówka
Patronat Medialny: Radio Białystok
 
 

/ aktualności / archiwum sierpień wrzesień 2005 / zobacz wszystkie /