Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

   INFORMACJE...

   AKTUALNOŚCI -  2005 WRZESIEŃ

 
Festyn Archeologiczny oraz  Spotkania z Obrzędem Dożynkowym

  4 września na jednym z najciekawszych miejsc gminy Czyże, jednym z najbardziej urokliwych miejsc ziemi Hajnowskiej i podlaskiej odbył się Festyn Archeologiczny oraz  Spotkania z Obrzędem Dożynkowym. Impreza odbyła się wewnątrz  wczesnośredniowiecznego grodziska pierścieniowego w Zbuczu. Patronat nad impreza objął  Ośrodek Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego  w Warszawie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 W związku z realizacją projektu  „Wspólne dziedzictwo kulturowe - pomostem bez granic"  realizowanym wspólnie z regionem kamienieckim, na uroczystość przybyli  goście z  Kamieńca. Obie strony uczestniczące w realizacji projektu przygotowały własne stoiska promujące swój region.

 Goście Festynu mogli na żywo spotkać się i porozmawiać z archeologami o początkach osadnictwa, o tym jak się żyło na tych terenach w IX-XII wieku. Można było uczestniczyć w pokazie rzemiosła średniowiecznego przy garncarstwie, biciu monet, wędzarstwie,  wiązaniu sieci, warzelnictwie  soli,   tkactwie,   smolarstwie,   warzeniu średniowiecznej strawy, wypieku podpłomyków,  strzelaniu z łuku i rzucaniu oszczepem, katapultą, wytopie żelaza w dymarkach i przy kowalstwie.
Atrakcją festynu był pokaz walk rycerskich i pokaz szermierki wczesnośredniowiecznej. Założeniem festynu było wskazanie wspólnych historycznych dziejów obu regionów, jego tradycji i codziennych zwyczajów. Wojewoda Podlaski Jerzy Półjanowicz, stwierdził iż cieszy się niezmiernie "... że przy tej okazji  łączymy  kolejny już tradycyjny festyn archeologiczny , cieszy fakt że w dniu dzisiejszym jest wydana wspólna  pierwsza pozycja, pozycja, która świadczy o tym, że na pograniczu Polski i Białorusi jesteśmy w stanie wspólnie pracować wspólnie dokumentować swoje osiągnięcia  również w dziedzinie archeologii..."

W trakcie imprezy odbyła się wystawa płodów rolnych,  wystawa i sprzedaż wyrobów rękodzielnictwa ludowego, kiermasz książek i wydawnictw regionalnych. Rozstrzygnięto też  konkurs wieńców dożynkowych, który sponsorował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Obrzęd dożynkowy jest  częścią  spuścizny naszego dorobku kulturowego. Tradycja i wymowa dożynkowego święta oraz szacunku dla chleba jest w naszej kulturze  ogromna , to przecież rolnicy żywią naród i dbają o dostatek na polskim stole. Dożynki to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych dni w roku dla każdego rolnika, święto plonów, radość i zasłużony odpoczynek po ciężkiej pracy.

Na dożynkach tych tak jak na każdych innych nie zabrakło Starościny i Starosty. Starościną dożynek  została Pani Wiera Magruk, a  Starostą dożynek Pan Mikołaj Bołtruczuk oboje ze Zbucza. Starostowie przygotowali  bochen chleba  wypieczony z tegorocznego zbioru , wręczyli go gospodarzowi dożynek Wójtowi Gminy Czyże Panu Jerzemu Wasilukowi. ”....Szanowny Gospodarzu, wręczmy wam ten bochen chleba z tegorocznych zbiorów symbol obfitości i dostatku, w tym bochnie chleba jest zapisana ciężka praca  wszystkich rolników oraz radość z zebranych plonów, dzielcie chleb ten z należytym szacunkiem i aby nie zabrakło go nigdy w naszym domu...”

Wójt Gminy Czyże podziękował  "...za wasz wielki trud za ciężką mozolną pracę za jakże godną postawę pomimo trudności i problemów towarzyszących  tegorocznym żniwom. Dożynki w Gminie Czyże mają wieloletnią tradycję, stały się one świętem całego rolniczego stanu, są one bardzo ważne dla nas wszystkich bowiem uświadamiają nas, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika na stoły w naszych domach trafia codziennie polski chleb....życzę wam kochani rolnicy, mieszkańcy i goście żeby nigdy na waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba , symbolu sytości dostatku i obfitości nie zabrakło. Szanujmy go i szanujmy tych dzięki którym go mamy...".

 "...Tonie tylko tradycja  ale również nasza wiara prawosławna pozwala przyjść złożyć hołd Najwyższemu pochwalić się dorobkiem i przyjść na Święto Plonów - powiedział Wojewoda-. Tak tez uczyniliśmy .....dziękując tym wszystkim za to że w roku bieżący pomimo zapowiadanych trudności  plony się udały , Chciałbym złożyć podziękowania i hołd dla wszystkich rolników Gminy Czyże, ci którzy swoja ciężką praca szczególnie w tym rejonie województwa , przynieśli dorobek i pomnożyli ten dorobek nie tylko dla siebie , ale również dla całego naszego regionu. .... Dożynki to pierwsze święto w tym roku , które wieńczy wasz trud, dziękując za chleb, który przynieśliście, dziękując za ciężką trudną pracę, życzę wam wszystkim aby w zdrowiu, spokoju i w miłości mogliście się dzielić razem ze swoimi rodzinami, bliskimi i tymi którzy  rządzą raz lepiej raz gorzej, ale pamiętają o was, że wyrośliśmy z tej samej ziemi... "

Swoja obecnością imprezę zaszczycili : Ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszko, Konsul Generalny Republiki Białoruś w Polsce  Leonid Karawajko, ks. Jan Romańczuk proboszcz Parafii Prawosławnej w Czyżach, Wojewoda Podlaski Jerzy Półjanowicz,  Marszałek Województwa  Podlaskiego Jan Syczewski, Walentyna Łaskiewicz  sekretarz Zarządu Głównego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego w Białymstoku., Starosta i Wicestarosta Hajnowski, przedstawiciel Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego  w Warszawie

 
 
 Organizatorzy:
Gmina Czyże – Urząd Gminy Czyże,
GOK Czyże, 17-207 Czyże 98,
 
Partnerzy:
Ośrodek Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego w Warszawie
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku
Starostwo Powiatowe w Hajnówce.
Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego w Białymstoku
 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pod patronatem Euroregionu Puszcza Białowieska


Zrealizowano przy wsparciu finansowym
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

/ aktualności / archiwum wrzesień 2005 / zobacz wszystkie /