Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

INFORMACJE...

   AKTUALNOŚCI -  2009  LIPIEC

Międzynarodowe Święto Orkiestr Dętych w Hattstedt w Niemczech.

W dniach 15-21 lipca 2009 r. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce uczestniczyła w Międzynarodowym Święcie Orkiestr Dętych w Hattstedt w Niemczech.

W uroczystości odbywającej się po hasłem „Muzyka nie zna granic” wzięły również udział orkiestry z Niemiec, Węgier, Szwajcarii i Meksyku. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce pod kierownictwem p. Józefa Korkusa zaprezentowała swoje umiejętności już podczas otwarcia święta, które zgromadziło przedstawicieli władz lokalnych z p. przewodniczącą Urzędu Nordsee – Treene Karen Hansen na czele, sponsorów oraz liczną publiczność. Kolejnego dnia orkiestra uczestniczyła w przesłuchaniach konkursowych oraz wystąpiła na trzech koncertach dla społeczności miejscowej – w porcie miasta Husum, podczas święta wsi Wobbenböll oraz w centrum meblowym. W niedzielę odbyły się uroczystości kulminacyjne Święta Muzyki rozpoczęte przemarszem poszczególnych orkiestr przez ulice Hattstedt. Na górze Mikkelberg podziwiać można było przemarsze i grę wszystkich orkiestr, co było przeżyciem nie tylko słuchowym, ale i wizualnym. Stroje orkiestr i wielobarwne suknie towarzyszących im majoretek dodawały blasku i świetności całej uroczystości. Udział w tej wielkiej międzynarodowej imprezie ma już swoją historię. Obecna Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej, jeszcze jako orkiestra Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce, uczestniczyła w niej trzykrotnie. Jest to doskonała możliwość do sprawdzenia i porównania swoich umiejętności wobec poziomu innych zespołów, a jednocześnie niesamowita motywacja do pracy nad doskonaleniem własnej gry. Młodzież grająca w orkiestrze miała również bezpośredni kontakt z młodzieżą z innych krajów, co pozwala jej otworzyć się i nauczyć się tolerancji wobec innych narodowości.
Pobyt w Hattstedt urozmaicony został przez organizatorów Stowarzyszenia Spielmannszug i Stowarzyszenia „Przyjaciele Hajnówki” programem umożliwiającym poznanie piękna najbliższych okolic Hattstedt. Miasto Husum, holenderskie miasteczko Friedrichstadt, zapora wodna oraz przede wszystkim Morze Północne z typowymi dla tego regionu przypływami i odpływami pozostaną niezapomnianym wrażeniem wszystkich uczestników wyjazdu.


Wyjazd współfinansowany był przez fundacje współpracy Polsko-Niemieckiej.
 

 

Wydział Promocji, Rozwoju Regionalnego,
Turystyki i Współpracy z Zagranicą

wprowadził: H.Ch.