RUCH BEZWIZOWY W PARKU NARODOWYM "BIAŁOWIEŻSKAJA PUSZCZA"

Do bezwizowego przekroczenia granicy niezbędne jest wyrobienie specjalnej przepustki, którą wydaje Park Narodowy „Puszcza Białowieska” w Kamieniukach. Przepustkę taką można załatwić indywidualnie bądź za pośrednictwem polskich biur podróży.

Główne atrakcje białoruskiej części Puszczy Białowieskiej to: Muzeum Przyrody, woliery ze zwierzętami, siedziba białoruskiego „Dziadka Mroza”, atrakcyjne trasy rowerowe oraz piesze szlaki turystyczne, Muzeum Tradycji Ludowych, gdzie można spróbować regionalnego trunku oraz wiele innych ciekawych miejsc.

Aby dostać się na terytorium Białorusi turysta powinien wyrobić przepustkę, pozwalającą obcokrajowcowi zwiedzać Park Narodowy. Aby ją uzyskać należy:

- wypełnić ankietę rejestracyjną dostępną na stronie internetowej (www.npbp.brest.by)

* dane podawane w ankiecie muszą być zgodne z danymi zawartymi w paszporcie (stosujemy łacińskie znaki, nie wpisujemy ś, ć, ź, ł, ż itp.)

* w trakcie rejestracji należy wybrać program wycieczki (pakiet podstawowy obejmuje dwie usługi)

- doczekać się potwierdzenia opracowania przepustki

* odpowiedź zostanie wysłana na wskazany adres mailowy (czas oczekiwania ok.2-3h)

- wydrukować (najlepiej w dwóch egzemplarzach) otrzymaną drogą mailową przespustkę

* każda przepustka ważna jest 3 dni (po powrocie do Polski, niezależnie którego dnia, aby ponownie przekroczyć granicę, należy uzyskać nową przepustkę)

Ważne informacje:

*                     Przejście na którym obowiązuje bezwizowy ruch turystyczny Białowieża – Piererow – jest przejściem pieszo-rowerowym;

*                     Turysta zobowiązany jest mieć i przechowywać przy sobie: przepustkę, paszport, kartę migracyjną (wypełnia się po przekroczeniu granicy), ubezpieczenie;

*                     Wszelkie opłaty związane z pobytem na Białorusi (opłata za autobus, wynajem rowerów, opłata zamówionych usług) będzie można uiścić uprzednio przelewem (system PayPal) lub kartą płatniczą w punkcie it, który znajduje się tuż za przejściem granicznym w Piererowie.  Terminale znajdują się także w obiektach turystycznych zlokalizowanych na terenie Parku. Istnieje możliwość opłaty gotówką – ale tylko walutą białoruską. Na terenie Parku znajdują się dwa punkty wymiany waluty (w Kamieniukach);

*              Ruch turystyczny po terenie Parku Narodowego dokonywany jest tylko według określonych szlaków.

Przejście graniczne czynne jest

w okresie od 1-go kwietnia do 30-go września

w godzinach 8:00 – 20:00;

od 1-go października do 31-go marca

w godzinach 8:00 - 18:00.

Kompleksową organizacją wyjazdów na Białoruś

zajmują się członkowie LOT „Region Puszczy Białowieskiej”:

Biuro Podróży "Junior" – tel:+48 85 744 43 26, www.junior.bialystok.pl

Biuro Turystyki „Ryś” - tel: +48 85 681 20 95, www.turystyka-rys.pl

PTTK o. Białowieża - tel: +48 85 681 22 95, www.pttk.bialowieza.pl

Dodatkowe informacje można otrzymać pod nr tel:

*+3751631 - 56398 dział turystyczny

*+3751631 - 56200 dział rezerwacji hotelowej