31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Kategoria: Informacje prasowe

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce uprzejmie informuje o zbliżających się obchodach Światowego Dnia bez Tytoniu przypadającego 31 maja 2017 r.     Akcja zwraca uwagę na ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu i ma na celu propagowanie działań na rzecz redukcji konsumpcji tytoniu. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety.

Tegoroczna kampania przebiega pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”. Przemysł tytoniowy stwarza zagrożenie dla trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli. Dlatego WHO wzywa państwa do priorytetowego traktowania i przyspieszania wysiłków w zakresie polityki antytytoniowej, aby uniknąć globalnego kryzysu związanego z używaniem tytoniu.

Skuteczna polityka antytytoniowa postrzegana jest jako jeden z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie do 2030 r globalnej redukcji przedwczesnych zgonów z powodu chorób niezakaźnych (w tym chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i POChP).
Oprócz ratowania życia i zmniejszenia nierówności zdrowotnych, kompleksowa polityka antytytoniowa wpływa również na obniżenie kosztów gospodarczych związanych z konsumpcją tytoniu i sprzyja wzrostowi gospodarczemu, ograniczeniu ubóstwa, rozwojowi rolnictwa oraz przeciwdziała zmianom klimatycznym.

Fakty dotyczące używania tytoniu:

• Około 6 mln osób każdego roku umiera na skutek używania tytoniu.
  • Przy obecnym poziomie używania tytoniu do 2030 r. liczba ta wzrośnie do ponad 8       milionów rocznie.
  • Stosowanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy poziomu wykształcenia. Wiąże się z cierpieniem, chorobą i śmiercią, zubożeniem rodzin i gospodarek narodowych.
  • Palenie pogarsza nierówności zdrowotne i pogłębia ubóstwo, ponieważ najubożsi mniej środków przeznaczają na żywność, edukację i opiekę zdrowotną.
  • Około 80% przedwczesnych zgonów spowodowanych tytoniem występuje w krajach o niskim lub średnim dochodzie.
  • Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczające dostawy wody.
  • Każdego roku uprawy tytoniu wykorzystują 4,3 miliona hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%.
  • Produkcja tytoniu wytwarza również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny w Hajnówce