Uczniowie Zespołu Szkół z DNJB z wizytą w szkole partnerskiej w Nordstrand (Niemcy)

Kategoria: Informacje prasowe

zdjęcie grupowe W ramach partnerstwa między Powiatem Hajnowskim i Urzędem Nordsee - Treene w Niemczech  oraz dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Hajnówce  i Stowarzyszenia "Freunde für Hajnówka" z Niemiec, uczniowie Zespołu Szkół z DNJB  uczestniczyli w wyjeździe do zaprzyjaźnionego  regionu w Niemczech.

Korzystając z gościnności   dyrekcji, nauczycieli, członków stowarzyszenia oraz uczniów szkoły Herrendeichschule z Nordstrand polscy uczniowie wraz z opiekunami,  paniami  Śnieżyną Plis oraz Anną Chomczuk spędzili niezapomniany tydzień w Nordstrand, w północnej Fryzji. Oto relacja uczniów:

            Pierwszy dzień pięciodniowego wyjazdu spędziliśmy z przemiłymi rodzinami goszczącymi. Po zakwaterowaniu reszta dnia przeznaczona była na regenerację siły po podróży, jednak dzięki uprzejmości rodzin mieliśmy okazję odwiedzenia wielu ciekawych miejsc, przejechania praktycznie całego półwyspu Nordstrand. Dzień kolejny poświęciliśmy zajęciom szkolnym w bardzo przyjaznej szkole, Herrendeichschule i oglądaniu wystawy lokalnego Parku Narodowego. Interesującym elementem wtorkowego planu był również spacer w pobliżu nadmorskich wałów, z których słynie północna część Niemiec. Na trzeci dzień, oprócz zajęć szkolnych, zaplanowane było zwiedzanie siedziby powiatu Nordfriesland, uroczego miasta Husum. Wąskie uliczki i odmienna od polskiej architektura robiły bardzo dobre wrażenie. We czwartek mieliśmy okazję odwiedzić wyspę Hallig, na której mieszka niewiele ponad 20 osób. Niezwykle wietrzna pogoda, typowa dla północnych Niemiec, nie przeszkodziła nam w podziwianiu przyrody. Czwartego dnia opuściliśmy na chwilę Niemcy i udaliśmy się do niewielkiego, duńskiego miasta Tønder. Pobyt w Danii pozwolił zaobserwować różnicę w miejskim krajobrazie miejscowości niemieckich i duńskich. Ciekawym punktem wycieczki był sklep, w którym przez cały rok sprzedawane są bożonarodzeniowe ozdoby :) Czwartek zakończyliśmy wizytą w znanym oceanarium Multimar Wattforum, znajdującym się w niemieckim mieście Toenning. Wyjazd do Nordstrand został zwieńczony wspólnym ogniskiem, na którym obecni byli, poza młodzieżą z niemieckiej szkoły, nauczyciele i przedstawiciele lokalnych władz.

            Tegoroczny wyjazd do niemieckiego Nordstrand w ramach uczniowskiej wymiany udał się świetnie. Wycieczka stworzyła możliwości szlifowania umiejętności językowych, pomogła w zdobyciu wiedzy o odległej, północnej części Niemiec, była także szansą na integrację z niemiecką młodzieżą, z którą planujemy utrzymać kontakt również po wyjeździe. Mamy nadzieję, że współpraca szkół będzie rozwijać się w kolejnych latach i z niecierpliwością czekamy na odwiedziny przez grupę z Niemiec :)

 

 

                                                                                                 Jakub Klimiuk

                                                                                                 Śnieżyna Plis

w trakcie wycieczki

w trakcie wycieczki

w trakcie wycieczki

w trakcie wycieczki

w trakcie wycieczki

w trakcie wycieczki

w trakcie wycieczki

w trakcie wycieczki

w trakcie wycieczki

 

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi