Suplementy diety

Kategoria: Zdrowie

Sprawdź zanim po nie sięgniesz!

Suplementami diety są środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety poprzez zawartość w nich witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Dawkowane są w postaci kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych.

Suplementy diety muszą spełniać wymagania ogólne, zawarte w przepisach prawa żywnościowego dla środków spożywczych oraz wymagania szczegółowe.

Suplementy diety z założenia są skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy. W praktyce oznacza to, że suplement diety może zawierać w składzie daną substancję w ilości większej niż wynika to z ogólnie przyjętych zaleceń. Producent określając zawartość witamin i minerałów powinien mieć na uwadze m.in. górne bezpieczne ich poziomy wyznaczone na podstawie badań naukowych, jak również musi uwzględnić, że wraz z żywnością pobieramy już pewną ich ilość.

Pamiętajmy, że suplementacja powinna być stosowana w okresie występowania zwiększonego zapotrzebowania na konkretny składnik. Nie należy spożywać suplementów stale, jako zamiennika zróżnicowanej diety.

Warto zauważyć, że powyższa grupa żywności objęta jest szczególnym nadzorem. Wprowadzenie na rynek produktu, do którego dodawane są witaminy, składniki mineralne lub inne substancje oraz suplementów diety wymaga powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego, który prowadzi internetowy rejestr takich środków – http://rejestrzp.gis.gov.pl/.

Informacje dotyczące suplementów diety znajdziecie Państwo na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, pod linkiem: http://gis.gov.pl/

za:http://psse-hajnowka.pl/

 

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Piosenka Białoruska 2018 – 11.02.2018

KINO CINEMA LUMIERE w Hajnówce, 12.02.2018

 

                     Więcej zapowiedzi