Postępy prac w ramach polsko - niemieckiego projektu "Zasobooszczędny rozwój regionalny na Podlasiu"

Kategoria: Informacje prasowe

spotkanieW dniach 22-24.08.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie robocze w ramach polsko - niemieckiego projektu "Zasobooszczędny rozwój regionalny na Podlasiu".  

W spotkaniu wzięli  udział Burmistrzowie i Wójtowie gmin Powiatu Hajnowskiego wraz z pracownikami wytypowanymi do grupy roboczej w ramach projektu.

  Pierwszego dnia przedstawiciele strony niemieckiej - Martin Kastner, Ralf Deuerling i Thomas Obermeyer przedstawili aktualny stan prac nad "Planem energetycznym, zachowania czystości powietrza i ochrony klimatu dla Powiatu Hajnowskiego" oraz kataster kolektorów słonecznych budynków mieszkalnych i komunalnych w powiecie. Uczestnicy spotkania  mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania kalkulatora dla fotowoltaiki, na podstawie którego można obliczyć wielkość instalacji dla danego budynku mieszkalnego oraz ustalić zwrot inwestycji w przeciągu określonego czasu.

W dniu następnym przedstawiciele gmin pracowali praktycznie nad możliwościami wykorzystania specjalnie opracowanego narzędzia do centralnego gromadzenia danych odnośnie energii zużywanej w budynkach komunalnych, porównywania współczynnika zużycia w odniesieniu do obowiązujących standardów i następnie jakościową ocenę w systemie Benchmark. Narzędzie to umożliwia dokładną analizę danych i wskazanie potencjałów oszczędności, co po ich wdrożeniu może doprowadzić do znacznego obniżenia wykorzystywanej energii w obiektach jednostek samorządu terytorialnego, a więc oszczędności finansowych. W ramach projektu każda gmina uzyska bezpłatny dostęp do prezentowanego narzędzia i będzie mogła na bieżąco aktualizować i analizować zebrane dane.

                Na podsumowanie pobytu eksperci z Niemiec spotkali się z przedstawicielami Urzędu Miasta, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Hajnówce i Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Hajnówce odnośnie danych niezbędnych do  opracowywanego planu energetycznego. Ponadto przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami Biogazowni w Starym Korninie na temat możliwości wykorzystania produkowanego tam ciepła na potrzeby lokalnych mieszkańców

Kalkulator oraz prezentacje ze spotkań znajdą Państwo w zakładce dotyczącej projektu:  http://www.powiat.hajnowka.pl/node/9961                                                 

                                                                                              Wydział Promocji i Rozwoju

spotkanie

spotkanie

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi