„Przystanek Historia” – Hajnówka

Kategoria: Informacje prasowe

„Przystanek Historia” to spotkanie, które odbyło się 21 września 2017 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce, a jego pomysłodawcą jest  białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Po powitaniu gości i licznie zgromadzonej publiczności,  pani dyrektor  Miejskiej Biblioteki Alla Gryc przeczytała wspomnienia prof. Jerzego Olszewskiego „Dzieje jednej płyty”, którego pełną treść zamieszczamy pod linkiem: http://biblioteka.hajnowka.pl/event/587.

Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku -  dr hab. Piotr Kardela,  szeroko zaprezentował działalność  Instytutu i przedstawił ofertę edukacyjną skierowaną do odbiorców różnych grup wiekowych. Z wdzięcznością przyjęliśmy wydawnictwa IPN przywiezione w darze dla czytelników Biblioteki.

Prelekcję na temat okupacji niemieckiej w Hajnówce i okolicach przygotowała Marta Chmielińska-Jamroz – hajnowianka -  pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Białymstoku. Pani Chmielińska – Jamroz przedstawiła licznie obecnym na spotkaniu hajnowianom najważniejsze fakty z okresu okupacji niemieckiej w Hajnówce . Pierwszym poruszonym tematem była sprawa pomordowanych na żwirowni 142 hajnowian, wśród których zginął m.in. doktor Kazimierz Ptaszyński wraz z rodziną. Kolejnym wspominanym tematem była egzekucja hajnowskich Żydów  i dramatyczny los nauczycieli wywiezionych do obozu koncentracyjnego za tajne nauczanie.

Dyrektor Biblioteki wspomniała o innej zbiorowej egzekucji hajnowian. Zabrani z siedziby gestapo i  przewiezieni na teren dzisiejszego cmentarza prawosławnego niewinni ludzie,   zostali wpędzeni do znajdującej się tam piwnicy. Uśmierciły ich wrzucone do środka granaty. 17 września tego roku wyświęcono pamiątkowe tablice z nazwiskami ofiar tego tragicznego mordu.

„Przystanek Historia” w  Hajnówce był doskonałą okazją do wymiany jakże dramatycznych i smutnych  wspomnień z tamtego okresu, które zachowały się w pamięci  wielu mieszkańców.

Marzena Niewiadomska

w trakcie spotkania w trakcie spotkania w trakcie spotkania w trakcie spotkania w trakcie spotkania w trakcie spotkania w trakcie spotkania w trakcie spotkania w trakcie spotkania w trakcie spotkania

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

Hajnowski Dom Kultury ogłasza  XI PRZEGLĄD NA HAFT I KORONKĘ – Powiatu Hajnowskiego 2018

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Spotkajmy się na ławeczce – czyli promocja książki, 16.03.2018

                     Więcej zapowiedzi