Komunikat dotyczący wydawania legitymacji osoby niepełnosprawnej

Kategoria: Ogłoszenia

Z dniem 1 września 2017r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2017r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnoprawności (Dz. U. z 2017r. poz. 1541), które określiły nowy wzór legitymacji osób niepełnosprawnych oraz organ wydający przedmiotowe legitymacje.

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Hajnówce informuje, iż w dniu 6 października br. podpisana została umowa miedzy Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. z siedzibą w Warszawie, obejmująca produkcję blankietów legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności oraz ich personalizację i dystrybucję.

Wydawanie legitymacji według nowych wzorów, w tym dla osób, które uzyskały orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność po 1 września 2017r. rozpocznie się w możliwie najszybszym terminie, po przeprowadzeniu wszystkich czynności niezbędnych do zapewnienia prawidłowej realizacji tego zadania.

Do czasu uzyskania nowej legitymacji:

- osoba posiadająca ważną legitymację wydaną na dotychczas obowiązujących wzorach ma pełne prawo posługiwać się tą legitymacją wszędzie tam, gdzie legitymacja jest dokumentem uprawniającym do ulg i świadczeń – prawo posługiwania się dotychczasową legitymacją wynika z faktu, że wszystkie legitymacje wystawione do 31 sierpnia br. zachowują ważność na czas w nich określony.

Nie ma zatem obowiązku wymiany ważnych legitymacji wydanych na dotychczasowych wzorach na legitymację wg wzoru obowiązującego od 1 września tego roku.

- osoba, która nie posiada legitymacji w celu korzystania z określonych ulg i uprawnień powinna posługiwać się ważnym orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Bowiem to orzeczenie dokumentuje status osoby jako niepełnosprawnej, natomiast legitymacja jest dokumentem potwierdzającym wydanie przedmiotowego orzeczenia.

W szczególności dotyczy to korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP, PKS). W świetle wyjaśnień Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z dnia 18 października w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności nie jest konieczne posiadanie również legitymacji.

Opracowano na podstawie pisma Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Nr BON-IV.5273.51.2017.HH z dnia 24 października 2017 r.

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02