„ZOSTAŁY TUYLKO MACEWY”

Kategoria: Informacje prasowe

wystawaW Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce jest eksponowana wystawa fotografii Grzegorza Pietraszka „Zostały tylko macewy”.  

Wystawa niezwykła. Na fotografiach prezentują się kirkuty Polski Wschodniej. Fragmenty nekropolii w Krynkach, Narewce, Narwi, Jałówce, Tykocinie, Goniądzu, Orli, Gródku, Międzyrzecu, Łosicach, Kocku, Lubartowie, Szczebrzeszynie, Józefowie, Rymanowie. Fotografie owiane smutkiem i dramatem holocaustu ludu żydowskiego pozostają do dziś tajemnicą.

Fotografie prezentują macewy, które są istotą cmentarzy żydowskich. Wystawa ukazuje ich piękno, bogate i specyficzne wzory i kształty. Widoczna jest bogata i obfita symbolika, bowiem religia żydowska zabrania pokazywania ludzkich postaci. Sama macewa kształtem nawiązuje do bramy, co symbolizuje przejście ze świata ziemskiego, do świata wiecznego.

Tytuł wystawy „Zostały tylko macewy” zastanawia, zmusza do refleksji, nasuwa pytania, przypomina o narodzie żydowskim, podkreśla jego tragedię i dramat.

Hajnówkę przed II wojną światową zamieszkiwało około 650 Żydów. Byli grzebani na cmentarzu w Narewce.

Grzegorz Pietraszek jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej i Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Mieszka i pracuje w Hajnówce. Jest nauczycielem informatyki w Zespole Szkół Zawodowych im. Tadeusza Kościuszki. Pracę zawodową łączy z licznymi pasjami: turystyką rowerową i narciarską, fotografią i historią. Jest przewodnikiem górskim.

Wystawa zorganizowana w ramach projektu „Muzeum na kółkach”, będzie eksponowana od 18.10.2017 do 18.11.2017 r.

Zainteresowane zwiedzaniem wystawy wycieczki szkolne zapraszamy na lekcję biblioteczną „O historii hajnowskiej społeczności żydowskiej  i jej tragicznym holocauście”.

Kontakt: mbphajnowka@poczta.onet.pl lub telefonicznie: (05) 682 2969.

Alla Gryc

Fot. Marzena Niewiadomska

sam_7723.jpg  img_4509.jpg  img_4515.jpg  sam_7879.jpg  sam_7879_0.jpg  sam_7889.jpg  

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi