Rolnicy także będą składać JPK_VAT - nowy obowiązek od 1 stycznia

Kategoria: Informacje prasowe

Wśród blisko 40 tys. mikroprzedsiębiorców z województwa podlaskiego, którzy od 1 stycznia 2018 r. dołączą do grona podatników VAT, zobowiązanych do przesyłania plików JPK_VAT, będzie wielu rolników indywidualnych.

Konieczność wypełniania i składania JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r. będzie nowością dla tych przedsiębiorców, którzy są podatnikiem VAT i składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, a ich obroty nie przekroczyły 2 mln euro i zatrudniają mniej niż 10 osób.

W województwie podlaskim jedną z ważniejszych grup mikroprzedsiębiorców są rolnicy. Ci z nich, którzy spełniają powyższą definicję mikroprzedsiębiorcy, powinni przygotować się na czekające od nowego roku zmiany w zakresie przygotowywania i przesyłania plików JPK_VAT. Z naszych informacji wynika, że nadal bardzo wielu rolników, nie ma takiej świadomości.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Krajowa Administracja Skarbowa z myślą o rolnikach podjęła szereg działań ułatwiających mikroprzedsiębiorcom przygotowanie się do nowego obowiązku:

• bezpłatne szkolenia prowadzone przez podlaskie urzędy skarbowe pod hasłem „Wtorki z JPK_VAT” organizowane w listopadzie (21.11

i 28.11
    ), na których eksperci podatkowi przybliżą zasady związane z obowiązkiem przesyłania JPK_VAT. Szczegółowe informacje o spotkaniach dostępne są na stronie podlaskie.kas.gov.pl

• zapraszamy do wizyt w swoim urzędzie skarbowym gdzie urzędnicy udzielą niezbędnych informacji

• zapraszamy do skorzystania z serwisu jpk.mf.gov.pl oraz infolinii Krajowej Informacji Skarbowej pod numerem telefonu 801 055 055 lub 22 330 03 30 gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o JPK_VAT.

Za: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku