Białorus po raz kolejny w rankingu Perspektywy

Kategoria: Informacje prasowe

Portal edukacyjny Perspektywy po raz kolejny przygotował Ogólnopolski Ranking Liceum Ogólnokształcących, skupiając najlepsze licea z całej Polski. Wśród laureatów znalazł się Zespół Szkół  z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce – placówka otrzymała tytuł srebrnej szkoły, zajmując 273 miejsce. Białorus jest punktowany od pierwszej edycji rankingu, zalicza się tym samym do grona najlepszych szkół w Polsce.

Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.  Liceum z DNJB może pochwalić się statystykami  wyników maturalnych i gimnazjalnych, które wysokością dorównują, a w przypadku  niektórych przedmiotów nawet przewyższają średnią krajową, ale także sukcesami na niwie olimpijskiej. „Białorus” to prawdziwa kuźnia talentów. Uczniowie od lat uczestniczą w olimpiadach przedmiotowych i zajmują wysokie miejsca – są laureatami i zdobywcami miejsc na podium. Szkoła może poszczycić się dużą liczbą finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych, olimpiad a także liczbą stypendystów m.in. Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, Stypendium im. Prof. Simony Kossak przyznawanego przez Zarząd Powiatu Hajnowskiego (ze wszystkich szkół prowadzonych przez powiat, które objęte są programem stypendialnym szkoła ma największą liczbę stypendystów).

Uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych na każdym szczeblu – okręgowym, wojewódzkim i centralnym. Podsumowując rok 2017, szkoła może pochwalić się finalistami na szczeblu centralnym (krajowym) z olimpiad przedmiotowych m.in. Języka Niemieckiego, Wiedzy Ekologicznej, Prawosławnej Wiedzy Religijnej, sportowych czy artystycznych: np. w ogólnopolskim Konkursie Poezji i Prozy Białoruskiej „Debiut”  uczeń szkoły zdobył III miejsce, a w 38 Konkursie „Słowo sceniczne” na szczeblu centralnym reprezentacja Białorusa sięgnęła po pierwsze trzy miejsca i wyróżnienia.  

Obecność w rankingu to wspólny sukces – nauczycieli i uczniów. Szkoła bardzo wspiera swoich uczniów w przygotowaniach do konkurów i olimpiad.  W Białorusie wdrożono autorski programu indywidualnego wsparcia uczniów przygotowujących się do konkursów. Uczeń, który przygotowuje się do olimpiady może liczyć na pomoc i wyrozumiałość nauczycieli – wsparcie polega na indywidulanej pracy z uczniem czy możliwości zwolnienia go z egzaminu. Szkoła zapewnia komfort nauki w nowocześnie wyposażonych salach (internet, tablice interaktywne, rzutnik oraz TV), a dzięki współpracy z innymi instytucjami, stara się otworzyć uczniów na otaczający ich świat, poszerzyć ich wiedzę wychodząc poza sale lekcyjne. Nauka w postaci warsztatów, wykładów i  zajęć terenowych  odbywa się dzięki realizacji projektów edukacyjnych we współpracy:  z IBS w Białowieży – obecnie realizowane są projekty naukowo- badawcze „ Jak daleko psu do wilka”, „Badanie dobowego rytmu aktywności  zwierząt”; z  nadleśnictwem Hajnówka trwają przygotowania do „Dnia Ziemi z Nadleśnictwem Hajnówka”, a we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska realizowany jest projekt  naukowo-badawczy „Postaw  na słońce”. Na tym nie koniec – by zapewnić uczniom jak najlepszy dostęp do wiedzy, dzięki wsparciu funduszy unijnych, w szkole realizowany jest projekt:  „Zespół Szkół z DNJB w Hajnówce – akademią rozwoju kompetencji kluczowych”. W ramach tego zakupiono nowoczesne pomoce dydaktyczne do pracowni biologicznej, fizycznej i chemicznej. Ponadto, uczniowie realizują zajęcia z kreatywności, doradztwa zawodowego i naukowe: językowe, biologiczno – chemiczne, fizyczno –meatematyczne, a także  uczestniczą w wyjazdach naukowych na uczelnie w Białymstoku i Warszawie.  A że nie samą nauką człowiek żyje (a już z pewnością młody człowiek :P) to szkoła kładzie nacisk na wszechstronny rozwój ucznia, w tym indywidualnych zainteresowań. Artyści, aktywiści, sportowcy, literaci, plastycy, pasjonaci danej dziedziny nauki – szkoła stwarza możliwości rozwoju dla każdego. Przy szkole funkcjonuje m.in. wokalny Zespół Zniczka, Szkolny Klub Wolontariusza, Zespół Teatralny „Drama”, Szkolne Koło PCK, koło koło pisania ikon, sekcje sportowe: piłki siatkowej, piłki koszykowej, basenu (w ramach zajęć wf-u uczniowie bezpłatnie korzystają z zajęć na pływalni). Szkoła ma także dostęp do boiska Orlik i lodowiska. Prężnie działa sekcja filmowa, organizująca warsztaty i spotkania z dziennikarzami.  Nowością jest koło dziennikarskie.

Czas między lekcjami lub w oczekiwaniu na wybrane zajęcia, uczniowie mogą spędzić w szkolnej kawiarence „Bystry Czaj”. To miejsce towarzyskich spotkań, gdzie można spędzać przerwy, zaczekać na autobus, odrobić lekcje albo pogadać w gronie przyjaciół. Inicjatywa stworzenia kawiarenki – miejsca skupiającego szkolną społeczność, wyszła ze strony uczniów. Dzięki współpracy z Fabryką Mebli FORTE SA kawiarenka została wyposażona w nowoczesne meble, zaś dzięki zaangażowaniu uczniów w projekt Młodzi, Aktywni, Skuteczni nabrała nowoczesnego wyglądu. Nic dziwnego, że obecnie to najbardziej oblegane miejsce w szkole podczas przerw.

Szkoła robi wiele, by zapewnić uczniom jak najlepsze warunki do nauki i realizacji sowich zainteresowań i pasji. Odzwierciedleniem pracy dyrekcji i kadry pedagogicznej są sukcesy uczniów. Wspólna praca sprawia, że ZS z DNJB po raz kolejny znalazł się w gronie najlepszych szkół w Polsce, wg rankingu Perspektywy. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Katarzyna Miszczuk

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

Hajnowski Dom Kultury ogłasza  XI PRZEGLĄD NA HAFT I KORONKĘ – Powiatu Hajnowskiego 2018

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Spotkajmy się na ławeczce – czyli promocja książki, 16.03.2018

                     Więcej zapowiedzi