Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS!

Kategoria: Zdrowie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce informuje, że w roku 2010 Krajowe Centrum ds. AIDS kontynuuje kampanię społeczną „Daj szansę swojemu dziecku, Nie daj szansy AIDS”. Kampania pod tym hasłem rozpoczęła się już w roku 2007, natomiast w 2009 została wznowiona.

Głównym celem kampanii jest zachęcenie kobiet planujących macierzyństwo i oczekujących dziecka do rozważenia wykonania testu w kierunku HIV. Takie badanie może uchronić poczęte dziecko przed zakażeniem w przypadku, gdy zakażona jest matka.

Liczba kobiet zakażonych HIV na świecie rośnie. W Polsce przekracza 30% całej populacji osób zakażonych HIV. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV. Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u dziecka. Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w przypadku, gdy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, wynosi nawet 30%. Ryzyko zakażenia u kobiet z potwierdzonym zakażeniem, przy odpowiedniej profilaktyce, jest znacznie mniejsza i wynosi ok. 1%.

Od początku epidemii HIV, czyli od 1985 roku, w naszym kraju zarejestrowano ok. 150 zakażeń u dzieci. 90% dzieci uległo infekcji na drodze transmisji wertykalnej. Do zakażenia odmatczynego dochodzi z reguły w czasie porodu, rzadziej – w ostatnim trymestrze ciąży lub w okresie okołoporodowym. Najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest wiremia u matki, czyli ilość kopii wirusa we krwi. Sytuacja ta ma miejsce, gdy kobieta zakaża się na krótko przed ciążą, w czasie jej trwania oraz w schyłkowym okresie choroby – kiedy ma objawy AIDS. Zakażenie HIV u dziecka ma znacznie szybszy postęp, większe jest ryzyko rozwoju AIDS i śmierci w porównaniu z dorosłymi. Chorobę należy rozpoznać przed ukończeniem 3 miesięcy i jak najszybciej leczyć – mówi prof.dr hab. med. Magdalena Marczyńska – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego. Przeniesienie zakażenia HIV z matki na dziecko jest głównym źródłem zakażeń HIV i – w następstwie – AIDS u dzieci.

Według Rekomendacji Grupy Ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej transmisji HIV „(…) wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza położnika – ginekologa.” Niestety jak wynika z danych, w Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie wynosi tylko 10%. W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonuje się badanie w kierunku HIV przekracza 60%, a w niektórych (Anglia, Holandia, Francja) sięga 98%.

W ramach kampanii powstała nowa kreacja z wykorzystaniem wizerunku Ambasadorki Kampanii – znanej sportsmenki pani Małgorzaty Glinki. Został on umieszczony w materiałach informacyjnych, takich jak ulotki, plakaty oraz spot (link do spotu -  http://www.youtube.com/watch?v=4Hw3kDMeSOI)

W wywiadzie dla miesięcznika „M jak Mama”  Małgorzata Glinka mówi o powodach objęcia przez siebie tej funkcji: „To dla mnie wielki zaszczyt, ze mogę brać udział w tej kampanii. Każda przyszła mama powinna wiedzieć, ze badanie w kierunku HIV można i warto zrobić, by uratować dziecko przed chorobą, dać mu normalne życie. Powinniśmy zdać sobie sprawę, ze to nie jest drobiazg, jakieś mało ważne badanie wykonywane przy okazji. W wielu krajach to już standard – w Hiszpanii, we Włoszech czy USA badania w kierunku HIV są w pakiecie rutynowych badań obowiązkowych, wykonywanych u wszystkich ciężarnych. Chciałabym, żeby każdy lekarz zalecał je kobietom w ciąży. Chciałabym, by tak samo było w Polsce. To bardzo poważna choroba  i tak ją trzeba traktować, zwłaszcza, że nigdy nie możemy być pewni wyniku w 100%. Warto być kobietą świadomą własnego stanu zdrowia”.

Z materiałów Krajowego Centrum ds. AIDS

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

Hajnowski Dom Kultury ogłasza  XI PRZEGLĄD NA HAFT I KORONKĘ – Powiatu Hajnowskiego 2018

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Spotkajmy się na ławeczce – czyli promocja książki, 16.03.2018

                     Więcej zapowiedzi