Projekt „Społeczny i kreatywny biznes”

Kategoria: Informacje prasowe

W ramach projektu „Społeczny i kreatywny biznes” realizowanego przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska w dniach 20 – 25 września 2010 r. odbyła się wizyta studyjna w partnerskim regionie Powiatu Hajnowskiego – Urzędzie Nordsee – Treene w północnych Niemczech. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele samorządów i lokalnych organizacji pozarządowych z regionu Puszczy Białowieskiej, Lokalnej Organizacji Ekologicznej (Białoruś) i partnerskiego Euroregionu Kraina Jezior (Łotwa) – łącznie 24 osoby. Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego realizowanego przez Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne przy wsparciu finansowym udzielonym przez Norwegię ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Tematem spotkania było poznanie dobrych przykładów współpracy organizacji pozarządowych z lokalnymi samorządami i biznesem. Beneficjenci projektu wzięli udział w konferencji, podczas której zostali poinformowani przez przedstawiciela Ministerstwa do spraw rolnictwa, środowiska i obszarów wiejskich – p. Christine Pfeiffer odnośnie zasad wsparcia obszarów rolniczych z programu Leader. Kolejnym punktem  konferencji była działalność Aktywnego Regionu „Flusslandschaft  Eider – Treene – Sorge”, który bezpośrednio zarządza dofinansowywaniem projektów ukierunkowanych na rozwój gospodarczy, turystyczny i społeczny środowiska lokalnego. Podsumowaniem spotkania było przedstawienie dwóch projektów wspierających rozwój turystyki w Północnej Fryzji (Niemcy) realizowanych w ramach Aktywnego Regionu.

Przykładem doskonałego połączenia sił samorządowych i prywatnej inicjatywy biznesowej jest funkcjonowanie punktu „MarktTreff”, który zapewnia mieszkańcom jednej z gmin należących do Urzędu Nordsee – Treene realizację ich codziennych potrzeb i oczekiwań. W punkcie tym znajduje się dobrze wyposażony sklep spożywczo – przemysłowy, kawiarenka internetowa, punkt biblioteczny, doradztwo ubezpieczeniowe oraz punkt kontaktowy z miejscową prasą.

Uczestnicy projektu mieli również możliwość obejrzenia  międzynarodowych Targów Energii Wiatrowej w Husum, na których swoje produkty prezentowali producenci siłowni wiatrowych z 54 krajów świata. Więcej szczegółów na temat budowy i możliwości produkcji energii przy wykorzystaniu wiatraków dostarczyła wizyta w firmie Repower, mającej swoją filię w Husum i wspierającej lokalne inicjatywy.

Gościliśmy również w nowoczesnej mleczarni Osterhusumer Meierei w Witzwort, która dostarcza swoje produkty na rynek niemiecki i duński.

Gospodarzem spotkania polsko – niemiecko – białorusko – łotewskiego był  10 – letni partner Urząd Nordsee – Treene i  tutejsze Stowarzyszenie „Przyjaciele Hajnówki”, którzy dołożyli wszelkich starań, by program poszerzał wiedzę i horyzonty uczestników na temat współpracy organizacji pozarządowych z samorządem i biznesem oraz poznali piękno regionu Północnej Fryzji. Międzynarodowa grupa poznała więc nadmorskie rejony wraz z ich osobliwościami – miasteczko Friedrichstadt, miasto Powiatowe Husum, muzeum „Roter Hauberg”, półwysep Nordfriesland.

Wydział Promocji, Rozwoju Regionalnego,
Turystyki i Współpracy z Zagranicą
Starostwa Powiatowego w Hajnówce

PROGRAM PARTNERSTWA TRANSGRANICZNEGO

 

Projekt dofinansowany w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego realizowanego przez Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne przy wsparciu finansowym udzielonym przez Norwegię ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

Zapraszamy na ferie w regionie

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

KONCERT NOWOROCZNY, 20.01.2018

Spacer tematyczny "Skrzydlata zima", 20.01.2018

 

 

                     Więcej zapowiedzi