Delegacja z Amt Nordsee - Treene w Powiecie Hajnowskim

Kategoria: Informacje urzędowe

W dniach 20-27 czerwca br przebywała w Powiecie Hajnowskim delegacja z partnerskiego regionu Amt Nordsee - Treene na czele z Przewodniczącą Urzędu - Karen Hansen. Poza tym w skład delegacji wchodzili:

  • Elline Lorenzen - Burmistrz Gminy Hattstedtermarsch,

  • Christel Zumach - Burmistrz Gminy Uelvesbull,

  • Christel Schmidt - zastępca Burmistrza Gminy Hattsted,

  • Annemarie Schröder – członek Stowarzyszenia "Przyjaciele Hajnówki" w Hattstedt,

  • Manfred Gregersen - odpowiedzialny za współpracę w Amt Nordsee- Treene, skarbnik Stowarzyszenia "Przyjaciele Hajnówki",

  • Annemarie Gregersen – członek Stowarzyszenia "Przyjaciele Hajnówki" w Hattstedt,

  • Jürgen Müller-Belzer – przedstawiciel Gminy Rantrum, redaktor

  • Joachim Lorenzen – rolnik z Gminy Hattstedtermarsch.

Wizyta delegacji od kilku lat odbywa się w czerwcu i jest to związane z zakończeniem roku szkolnego w Polsce. Tradycyjnie przedstawiciele Urzędu Nordsee-Treene i Stowarzyszenia Przyjaciele Hajnówki wręczają nagrody uczniom szkół średnich, którzy oprócz wysokiej średniej ocen pracują społecznie na rzecz swojego środowiska lokalnego.

Tegoroczna wizyta odbywała się w ramach projektu „Partnerstwo samorządów - Powiat Hajnowski i Urząd Nordsee - Treene” dofinansowanego z Fundacji Współpracy Polsko –Niemieckiej.

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej
Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch – polnische Zusammenarbeit

Nasi goście po raz pierwszy przyjechali 1200 km pociągiem z Hamburga do Białegostoku.W pierwszym dniu pobytu delegacja odwiedziła Białowieski Park Narodowy – muzeum i rezerwat ścisły, jako główną, znaną na całym świecie atrakcję naszego regionu.

 

W rezerwacie ścisłym BPN  

Po południu delegacja wysłuchała koncertu w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej i zaproszonych gości. Goście zapoznali się również z funkcjonowaniem Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Hajnówce jako jednostki prowadzonej przez stowarzyszenie.

W pierwszym dniu pobytu gości odbyło się również spotkanie z Zarządem Powiatu Hajnowskiego, podczas którego omówiono płaszczyzny współpracy i plany na przyszłość. Zwrócono uwagę na aktywizację współpracy młodzieży, strażaków i stowarzyszeń, w tym sportowych.

 

 

Koncert doroczny

22 czerwca delegacja uczestniczyła w zakończeniu roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych, gdzie trzem uczniom zostały wręczone nagrody za naukę i pracę społeczną. Na temat tej uroczystości pisaliśmy już na stronie internetowej. Po uroczystości zakończenia roku szkolnego, goście spotkali się z dyrekcją i gronem pedagogicznym ZSZ.
 

 

Zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce

Następnie goście odwiedzili Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Hajnówce, gdzie wręczyli prezent - nożyce ratownicze.

 

Wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce 

Od kilku lat trwa współpraca Przedszkola nr 5 w Hajnówce i Przedszkola z Hattstedt. W związku z tym delegacja uczestniczyła w zakończeniu roku szkolnego sześciolatków, a także w pikniku w plenerze z dziećmi i rodzicami. 

Pożegnanie sześciolatków w Przedszkolu Nr 5 w Hajnówce

W czwartkowy świąteczny dzień goście korzystając z wolnego przedpołudnia uczestniczyli w obchodach Bożego Ciała w kościele w Białowieży. Natomiast po południu zwiedzili Park Miniatur i uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w kwaterze agroturystycznej Melisa, gdzie uczyli się przyrządzać regionalne i polskie potrawy: ogórki małosolne i pyzy. Goście z ogromnym przejęciem wyciskali tarkowane ziemniaki, przygotowali ciasto, a następnie lepili pyzy. Podczas kolacji mieli okazję spróbować przygotowane przez siebie dania. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Hajnówki raz w roku w Hattstedt przygotowują wiele dań polskich – tak więc będą mogli skorzystać z zebranych w Polsce doświadczeń.

 Zajęcia kulinarne w kwaterze agroturystycznej „Melisa” w Plancie

W piątek delegacja gościła w Gminie Narewka, gdzie Wójt Gminy zaprezentował funkcjonowanie i organizację gminy. Goście byli bardzo zainteresowani funkcjonowaniem szkoły, ośrodka edukacji ekologicznej, galerii i innych jednostek gminnych. Zdobyta wiedza i doświadczenie – jak określili - przyda im się do zastosowania w swoich gminach.

Wizyta w Gminie Narewka

Przebywając w północnej części powiatu odwiedzili jedno z ciekawych miejsc w powiecie – skit o. Gabriela w miejscowości Odrynki.
 

 Skit Ojca Gabriela w Odrynkach

Następnego dnia do godzin popołudniowych goście przebywali pod opieką poszczególnych osób w polskich domach. Było to nowe doświadczenie dla nas i naszych gości. Po południu goście uczestniczyli w pokazach wodolotów nad Zalewem Siemianówka a następnie na zaproszenie wójta Gminy Narewka w festynie w Masiewie, poznając lokalne zwyczaje i folklor. Podczas spotkania z wójtem wyraził on zainteresowanie współpracą z jedną z gmin regionu Nordsee- Treene. Niemieccy goście zadeklarowali rozpatrzenie tej propozycji na najbliższym posiedzeniu zarządu Urzędu Nordsee - Treene, w którym uczestniczą burmistrzowie wszystkich 27 gmin.

Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne z goszczącą w Powiecie Hajnowskim delegacją z białoruskich rejonów: Prużańskiego i Swisłockiego, a także delegacją powiatu Środa Śląska.

Ostatni dzień pobytu został poświęcony na zwiedzenie nieco dalszej okolicy - regionu nadbużańskiego. Goście zwiedzali św. Górę Grabarkę, a także pływali statkiem po Bugu. Po południu uczestniczyli w Jarmarku Żubra w Hajnówce, a następnie udali się w podróż kolejką wąskotorową po Puszczy Białowieskiej.
 

 

 Na Świętej Górze Grabarce 
 

 Program pobytu był bardzo bogaty. Oprócz wymiany poglądów i doświadczeń podczas  spotkania z zarządem powiatu, wójtem, pracownikami Starostwa, strażakami, pracownikami przedszkola nasi goście mogli poznać ciekawe zakątki powiatu hajnowskiego i okolic.   

 

Wydział Promocji, Rozwoju Regionalnego,

Turystyki i Współpracy z Zagranicą 

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi