Niemiecka delegacja z Urzędu Nordsee – Treene poznaje Powiat Hajnowski

Kategoria: Ogłoszenia

W dniach 27 – 30 czerwca 2012 r. w Powiecie Hajnowskim odbyła się wizyta delegacji z partnerskiego Urzędu Nordsee – Treene i Stowarzyszenia „Przyjaciele Hajnówki”. Coroczna wizyta grupy niemieckiej związana jest z terminem zakończenia roku szkolnego, gdyż zgodnie z tradycją kontynuowaną od roku 2004 trzech uczniów szkoły prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce otrzymuje nagrodę ufundowaną przez Urząd Nordsee – Treene i Stowarzyszenie „Przyjaciele Hajnówki”. Kryterium oceny wyboru uczniów do nagrody jest wyróżniająca się działalność na rzecz innych osób. W tym roku nagrody otrzymali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie – Kinga Krawczyk, Przemysław Wierciński i Piotr Sacharczuk


W programie pobytu uwzględnione zostały wizyty w Mieście i Gminie Kleszczele oraz w Gminie Dubicze Cerkiewne. Goście poznali funkcjonowanie i zakres zadań lokalnych urzędów oraz jednostek im podlegających – Miejskiego Ośrodka Kultury „Hładyszka” w Kleszczelach, Zespołu Szkół w Dubiczach Cerkiewnych, Izby Kultury i Tradycji OSP w Dubiczach Cerkiewnych.

Członkowie delegacji niemieckiej zachwyceni byli występem dzieci i młodzieży należącej do Zespołu Tańca Ludowego „Przepiórka” i Studia Piosenki Estradowej prowadzonych przez Hajnowski Dom Kultury.

W celu bliższego poznania historii i tradycji naszego regionu goście uczestniczyli w objazdowym wyjeździe studyjnym po naszym powiecie. Tematem wyjazdu było tradycyjne budownictwo regionu Puszczy Białowieskiej. Przedstawiciele Urzędu Nordsee – Treene zdobyli wiedzę o charakterystycznych drewnianych domach, poznali wygląd i historię prawosławnych cerkiewek oraz skosztowali prawdziwych, wiejskich przysmaków. W swoich słowach podkreślali, iż naszym priorytetem powinno być zachowanie naszych korzeni, historii i tradycji, które wkomponowane w niepowtarzalny, puszczański krajobraz są magnesem zdolnym przyciągnąć turystów z całej Europy.

Piękno Puszczy Białowieskiej niemieccy goście mogli podziwiać również podczas aktywnej formy rekreacji – przejścia nowo utworzoną trasą Nordic Walking w Gminie Białowieża.

Wzajemne kontakty i spotkania dają jego uczestnikom możliwość poznania kultury, tradycji i krajobrazu partnerskiego regionu, ale przede wszystkim zbliżają i łączą ludzi, którzy poznając się ze sobą bezpośrednio, przeżywając wspólnie radosne i czasami smutne chwile burzą zakorzenione historycznie uprzedzenia. Stają się tym samym ambasadorami prawdziwego polsko – niemieckiego pojednania, które pamiętając o przeszłości buduje wspólną przyszłość. Wyrazem tego są uzgodnienia podjęte podczas tegorocznego spotkania, które przewidują zaangażowanie do partnerskich kontaktów młodego pokolenia poprzez rozpoczęcie w przyszłym roku wymiany dzieci i młodzieży z Powiatu Hajnowskiego i Urzędu Nordsee – Treene. Dodatkowo uczestnicy wcześniejszych wizyt w partnerskim regionie Północnej Fryzji podjęli podczas spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych decyzję o utworzeniu na terenie Powiatu Hajnowskiego formalnego stowarzyszenia, będącego odzwierciedleniem niemieckiego Stowarzyszenia „Przyjaciele Hajnówki”.

Wizyta delegacji Urzędu Nordsee – Treene w Powiecie Hajnowskim odbyła się w ramach projektu „Warto wiedzieć więcej – o sobie i o innych” współfinansowanego ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

Wydział Promocji, Rozwoju Regionalnego,
 Turystyki i Współpracy z Zagranicą
 

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi