Zmienią się zasady wypłacania becikowego

Kategoria: Informacje prasowe

Ministerstwo Zdrowia łagodzi wprowadzone 1 listopada przepisy dotyczące wypłacania becikowego. Teraz becikowe dostaną matki, które okażą zaświadczenie potwierdzające co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży.

Dotychczas wymagano zaświadczeń o 3 wizytach, a pierwsza musiała być przed 10. tygodniem ciąży. Becikowe otrzymają też te kobiety, którym po 1 listopada odmówiono jego wypłaty. W Białymstoku z powodu braku zaświadczenia odmówiono wypłacenia becikowego 11 kobietom. Tłumaczyły one, że zbyt późno dowiedziały się o ciąży.

Dotychczasowe przepisy nie zostaną jednak całkowicie wycofane - będą zawieszone, na dwa lata. Jednocześnie ministerstwo zdrowia rozpocznie akcję informacyjną.

Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowe, to tysiąc złotych. Drugie tyle przysługuje najuboższym rodzinom, a w niektórych miastach - na przykład w Białymstoku - jeszcze dodatkowo 500 złotych. W sumie w Białymstoku można dostać maksymalnie dwa i pół tysiąca złotych.

Źródło: www.radio.bialystok.pl