Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała nowy sprzęt

Kategoria: Ogłoszenia

W trakcie obchodów Dnia Strażaka Ochotnicza Straż Pożarna z pięciu gmin otrzymała nowy sprzęt. Dzięki wspólnym działaniom Powiatowej Straży Pożarnej, lokalnych samorządów oraz Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu „Puszcza Białowieska” oddano do użytku pięć samochodów ratowniczo – gaśniczych. A to dopiero pierwsza transza.

W tym roku obchody Dnia Strażaka, które odbyły się 05.06.2014 r., przebiegały w jeszcze radośniejszej atmosferze, bowiem w trakcie w trakcie ceremonii nastąpiło uroczyste przekazanie samochodów gaśniczych gminom Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka i Narew. W obchodach uczestniczyli m.in.: Konsul Generalny Republiki Białoruś w Białymstoku Aleksandr Berebenya, Podlaski Komendant Wojewódzki PSP bryg. mgr inż. Antoni Ostrowski, przedstawiciele lokalnych samorządów, przedstawiciele służb mundurowych oraz duchowni. W trakcie uroczystości wręczono awanse oraz odznaczenia. Obok strażaków odznaczeni zostali: brązowym medalem „Zasłużony dla pożarnictwa” Przewodniczący Rady Powiatu Mikołaj Michaluk oraz wójt gminy Czeremcha Jerzy Szykuła, zaś Srebrnym Podlaskim Krzyżem Floriana - Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk oraz Komendant Powiatowej Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk.

Najważniejszym punktem uroczystości było przekazanie pięciu samochodów ratowniczo – gaśniczych. Symbolicznego aktu przekazania sprzętu na ręce przedstawicieli samorządów lokalnych będących beneficjentami projektu dokonał Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk.

Zakupu samochodów ratowniczo – gaśniczych dokonano w ramach polsko-białoruskiego projektu partnerskiego „Wspólnie chronimy Puszczę Białowieską”.
To dopiero początek – w ramach projektu łącznie dokonany zostanie zakup łodzi ratowniczej oraz 18. aut - 11. dla strony polskiej i 7. dla białoruskich partnerów, którymi są Brzeski Obwodowy Zarząd Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz Grodzieński Obwodowy Zarząd Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Kolejna dostawa sprzętu dla strażaków - we wrześniu. Wozy trafią do następnych pięciu gmin powiatu hajnowskiego i bielskiego będących członkami Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu „Puszcza Białowieska” oraz białoruskich partnerów.

Projekt jest w 90% współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Białoruś- Ukraina 2007 - 2013. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 4 380 381,80 EUR, w tym 3 942 343,62 EUR stanowi wkład Unii Europejskiej.

Dzięki wytrwałości i zaangażowaniu lokalnych samorządów w ramach Euroregionu Puszcza Białowieska, Stowarzyszeniu Samorządów Euroregionu „Puszcza Białowieska”, Powiatowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiej Straży Pożarnej oraz dobrosąsiedzkiej współpracy z białoruskimi partnerami został poczyniony kolejny krok ku modernizacji technicznej regionu, która ma na celu poprawę jakości poziomu bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Katarzyna Nikołajuk Wydział Promocji i Rozwoju