Wizyta delegacji z Niemiec w Polsce

Kategoria: Ogłoszenia

W dniach 25 – 30.06.2014 r Hajnówkę po raz kolejny odwiedziła ośmioosobowa delegacja z Niemiec, reprezentująca Urząd Nordsee – Treene i Stowarzyszenie „Przyjaciele Hajnówki”: regionu, który od 14 lat prowadzi współpracę z Powiatem Hajnowskim. W trakcie pięciodniowego pobytu niemieccy partnerzy mieli okazję poznać bogactwo przyrodnicze powiatu, funkcjonowanie lokalnego samorządu oraz gospodarki. 

Wizyta miała charakter studyjny, celem polsko – niemieckiego spotkania przedstawicieli samorządów oraz mieszkańców zaangażowanych w rozwój partnerstwa Powiatu Hajnowskiego i Urzędu Nordsee – Treene była wymiana doświadczeń z realizacji zadań w obszarze przyrodniczym, społecznym i gospodarczym. 

Wizyta rozpoczęła się od udziału gości w uroczystym zakończeniu roku szkolnego. Zgodnie z wieloletnią tradycją, delegacja niemiecka wręczyła nagrody trzem uczniom szkoły średniej, którzy działają społecznie na rzecz innych. W tym roku wyróżnieni zostali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce: Rafał Krutel, Katarzyna Bołtromiuk i Izabela Antoniuk. Uroczystość przebiegała w bardzo przyjaznej i doniosłej atmosferze, goście zapoznali się z dziewięćdziesięcioletnią historią szkoły, obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów oraz mieli okazję porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami. 

Po południu delegacja z Niemiec odwiedziła największy z zakładów przemysłowych w regionie – prężnie rozwijającą się firmę „Pronar” w Narwi. Goście zapoznali się z osiągnięciami firmy, jej profilem przemysłowym, obejrzeli halę produkcyjną. Delegacja została bardzo ciepło przyjęta przez właściciela firmy. 

W trakcie trwania wizyty delegacja niemiecka zapoznała się również z funkcjonowaniem i zadaniami powiatowego samorządu lokalnego oraz wzięła udział w zajęciach terenowych dotyczących bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej. Temat zajęć stał się bodźcem do poruszenia trudnego tematu, jakim jest pogodzenie ochrony przyrody z rozwojem gospodarczym regionu, co dla obu współpracujących regionów jest jednym z ważniejszych problemów dnia codziennego. 

Trzydniowy pobyt obfitował w liczne atrakcje. Niemiecka delegacja miała okazję poznać kulturę regionu: goście wzięli udział w nabożeństwie w cerkwi prawosławnej na Grabarce, zaś po popołudniu w lokalnym festynie. Dużo radości dostarczył przejazd koleją drezynową do Miejsca Mocy – jednej z charakterystycznych atrakcji turystycznych w regionie. Niemieccy goście z żalem opuszczali nasz region. Obie strony rozstały się w przyjaznej atmosferze z mocnym postanowieniem doprowadzenia do kolejnego spotkania. Przedstawiciele Powiatu hajnowskiego zostali zaproszeni do wizyty w Nordsee – Treene w związku z 10 rocznicą utworzenia Stowarzyszenia „Przyjaciele Hajnówki”.

Pobyt delegacji niemieckiej był współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej.

 

Katarzyna Nikołajuk

Wydział Promocji i Rozwoju

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi