Otwarto nowy budynek ośrodka zdrowia w Białowieży

Kategoria: Zdrowie

Od początku roku białowieżanie leczą się w nowej przychodni. Budynek powstał dzięki współpracy samorządów. Koszt budowy wyniósł milion złotych z czego połowę włożyła gmina Białowieża.

Do niedawna białowieska przychodnia mieściła się w starym budynku nie spełniającym już żadnych norm określonych dla obiektów tego typu.

- To pierwszy, oprócz inwestycji drogowych, przykład tak udanej inwestycji publicznej realizowanej przez dwa samorządy – mówił starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk.

Decyzję o rozpoczęciu budowy Gminnego Ośrodka Zdrowia podjęto w 2007 r. W 2008 r. postawiono nowy budynek w stanie surowym, w 2009 go wykończono. Nowa przychodnia jest jednokondygnacyjnym budynkiem z poddaszem. Jego powierzchnia użytkowa to 335 m kw. Oprócz pomieszczeń medycznych ośrodka znajdują się w nim gabinet stomatologiczny, apteka i dwa pomieszczenia mieszkalne. Szef hajnowskiego SP ZOZ podkreślał, że jego instytucja jest w skali Podlasia nietypowa.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Białowieży świadczy usługi medyczne z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Zatrudnia jednego lekarza oraz trzy pielęgniarki. Opieką ośrodka objętych jest ponad 2 tys. mieszkańców gminy oraz pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej "Rokitnik” i uczniowie białowieskich szkół.

Swoje przychodnie i ośrodki zdrowia SP ZOZ ma m.in. w Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych, Hajnówce, Narwi i Narewce.