Polsko-białoruska umowa o małym ruchu granicznym podpisana

Kategoria: Informacje prasowe

Ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Białorusi Siarhiej Martynau podpisali w piątek w Warszawie umowę o małym ruchu granicznym.

Zgodnie z umową przekraczanie granicy będzie odbywało się bez wiz, na podstawie zezwolenia ważnego przez dwa lata (w przypadku wydania po raz pierwszy) oraz przez pięć lat (w przypadku wydania kolejnego). Zezwolenie będą mogły otrzymać osoby, które udokumentują nie krótszy niż 3-letni okres zamieszkiwania w strefie przygranicznej. Zezwolenia będą wydawać obywatelom Białorusi - konsulaty polskie w Brześciu i Grodnie, a obywatelom polskim - konsulaty białoruskie w Białymstoku i Białej Podlaskiej.

Strona polska wystąpiła z inicjatywą zawarcia umowy o małym ruchu granicznym z Białorusią w lutym 2008 roku. Mały ruch graniczny z Białorusią obejmować ma gminy i miasta województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego zamieszkane przez 590 tys. osób, w tym m.in. Białą Podlaską, Augustów, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Sokółkę, Siemiatycze, a po stronie białoruskiej rady wiejskie i miasta z ok. 1 mln 100 tys. mieszkańców, w tym Brześć i Grodno.

Porozumienie wejdzie w życie, kiedy zostanie ratyfikowane przez oba parlamenty.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok