Uwaga na „raty 0%”

Spółka Euro-net wprowadzała konsumentów w błąd co do warunków sprzedaży ratalnej – uznał Prezes UOKiK i zobowiązał spółkę do zaniechania kwestionowanych praktyk. Reklama „Raty 0%, bez żadnych kosztów” wcale nie oznaczała, że kredyt nic nie kosztuje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka Euro-net, do której należy sieć sklepów RTV Euro AGD, nie udzielała swoim klientom pełnych i rzetelnych informacji o ofercie kredytowej. Konsumenci kupujący sprzęt w ramach promocji „Raty 0%, bez żadnych kosztów” nie byli informowani o wszystkich warunkach zakupu.

Słabsi uczestnicy rynku kupując na raty bardzo często nie zdają sobie sprawy, że w rzeczywistości zawierają umowę o kredyt konsumencki. Niewiele osób też wie, że skorzystanie z dogodnego systemu ratalnego często wiąże się z ubezpieczeniem zaciąganego kredytu, za które trzeba zapłacić – o tym dowiadujemy się zazwyczaj tuż przed zawarciem umowy, a nawet już po jej podpisaniu.

Ubezpieczenie jest jedną z form zabezpieczenia kredytu. Ubezpieczyciel deklaruje przejęcie obowiązku spłaty rat np. na wypadek utraty przez konsumenta zdolności do pracy. Bank może uzależnić przyznanie pożyczki od wykupienia ubezpieczenia, a klient nabyć towar godząc się na to bądź zrezygnować z transakcji. Tak było również w przypadku oferty spółki Euro-net. Jednak, konsumenci nie byli o tym informowani. Wysokość ubezpieczenia kredytu jest ważna, gdyż decyduje o całkowitym koszcie zakupionego towaru – w opisywanej sytuacji do ceny detalicznej doliczano koszty ubezpieczenia w wysokości 5-7 proc. wartości kredytu.

Promocja „Raty 0%, bez żadnych kosztów” dotyczyła zaledwie 0,3 proc. całego asortymentu oferowanego w sieci sklepów RTV Euro AGD, natomiast dystrybuowane ulotki sugerowały, że można z niej skorzystać przy zakupie dowolnego produktu. Wielu konsumentów, zachęconych treścią reklamy, podpisywało umowy o kredyt bez świadomości, że wybrany przez nich towar nie podlega promocji na zasadach nieoprocentowanych rat oraz że wykup ubezpieczenia jest ich uprawnieniem, a nie zobowiązaniem.

Mając powyższe na uwadze Powiatowy Rzecznik Konsumentów Hajnówce apeluje do konsumentów, aby przed skorzystaniem z promocji sprawdzili, czy rzeczywiście jest ona dla nich korzystna. Decydując się na zakup warto porównać oferty kilku sklepów – może bowiem okazać się, że ten sam towar w innym miejscu kosztuje znacznie mniej. W przypadku zakupu towaru w systemie ratalnym, przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić całkowity koszt kredytu i warunki, na jakich jest udzielany.