ODSZKODOWANIE Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Towarzystwo ubezpieczeniowe Compensa bezprawnie ograniczało konsumentom wypłaty odszkodowań – stwierdził Prezes UOKiK Cezary Banasiński

Wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzbudziły warunki ubezpieczenia mienia oferowane przez spółkę. Analiza wzorców umów stosowanych przez towarzystwo potwierdziła, że Compensa naruszyła prawo. Przepisy kodeksu cywilnego nakładają bowiem na zakład ubezpieczeń obowiązek każdorazowego ustalenia, czy w danej sytuacji wypłata odszkodowania przysługuje. Tymczasem spółka zastrzegła, że w każdym przypadku rażącego niedbalstwa klienta odszkodowanie się nie należy. W opinii UOKiK, stosowanie tego typu klauzul w obrocie z konsumentami ogranicza ich prawa.

Ponadto Prezes Urzędu stwierdził, że Compensa bezprawnie uzależniała wypłatę odszkodowania w całości lub części od spełnienia przez konsumenta wszystkich nałożonych na niego obowiązków. Umożliwiało to towarzystwu niewypłacenie należnej sumy nawet w przypadku, gdy niewywiązanie się z konkretnego obowiązku nie miało w ogóle wpływu na powstanie szkody. Zdaniem UOKiK, wykazanie związku między zachowaniem konsumenta a szkodą jest warunkiem koniecznym do odmowy wypłacenia odszkodowania.

Decyzja jest ostateczna, spółka nie złożyła odwołania.