Rzecznik Praw Pacjenta radzi: obowiązek dostarczenia oryginału skierowania

Kategoria: Zdrowie

Do lekarza specjalisty pacjent udaje się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza do POZ/lekarza rodzinnego lub innego lekarza specjalistę. Pacjent, który rejestruje się do poradni specjalistycznej ma obowiązek dostarczyć skierowanie w ciągu 14 dni roboczych. Niewypełnienie zobowiązania skutkuje usunięciem pacjenta z listy oczekujących.

Co do terminu, jest on liczony zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, tj.: do terminu nie jest wliczany dzień dokonania wpisu na listę oczekujących; termin kończy się z upływem ostatniego dnia; jeśli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa następnego dnia; w przypadku przesyłania skierowania pocztą - liczy się data stempla pocztowego.

Zapisując się do poradni pamiętamy też o innej ważnej zasadzie – gdy nie możemy stawić się na wizytę w wyznaczonym terminie lub w przypadku rezygnacji ze świadczenia opieki zdrowotnej, jesteśmy zobowiązani niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę.

Przypominamy, że skierowanie to nie jest wymagane do świadczeń:

1) ginekologa i położnika;
2) dentysty;
3) onkologa;
4) psychiatry.

Wymóg posiadania skierowania do specjalisty NIE DOTYCZY inwalidów wojennych, wojskowych, osób represjonowanych, kombatantów, cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, weteranów poszkodowanych i uprawnionych żołnierzy lub pracowników (w zakresie urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa), osób chorych na gruźlicę oraz zakażonych wirusem HIV.

Warto pamiętać, że od 2015 skierowanie potrzebne jest do okulisty i dermatologa.

Katarzyna Nikołajuk

w tekście wykorzystano materiały prasowe ze strony: www.bpp.gov.pl