Zalecenia w zakresie bezpieczeństwa mikrobiologicznego owoców i warzyw

Kategoria: Zdrowie

Występowanie zatruć pokarmowych u ludzi może być związane z obecnościąwirusów w żywności i wodzie. Żywność zarówno pochodzenia zwierzęcego jaki roślinnego może zostać zanieczyszczona przez kontakt z osobami chorymi, jakrównież przez skażoną wodę, glebę, urządzenia lub opakowania.

Bardzo często do zachorowań dochodzi po spożyciu żywności takiej jak świeże owoce jagodowe (truskawki,porzeczki, maliny) i warzywa.

W większości krajów Unii Europejskiej stwierdzono w ostatnich latach wzrostzachorowań wywołanych spożyciem żywności zanieczyszczonej wirusami.

Do zakażenia produktów żywnościowych może dojść na każdym etapiepozyskania i przetwórstwa żywności: uprawy, zbioru, przetwarzania, dystrybucjioraz przygotowywania posiłków.

Celem uniknięcia ww. zachorowań konieczne jest zachowanie podstawowych zasad higieny na etapie zbioru, skupu,przetwarzania, dystrybucji oraz przygotowywania posiłków i spożywania surowych owoców i warzyw.

Podstawowe zalecenia zostały przedstawione w załączonych ulotkach.

1. Zalecenia dla plantatorów w celu ograniczenia zanieczyszczenia owoców i warzyw drobnoustrojami chorobotwórczymi na etapie zbioru.
  2. Zalecenia dla prowadzących punkty skupu w zakresie bezpieczeństwa mikrobiologicznego owoców i warzyw.
  3. Zalecenia dla przetwórców w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego owoców i warzyw.
  4. Zalecenia dla konsumentów w zakresie bezpieczeństwa spożycia owoców i warzyw

Państwowy Powiatowy