KONSUMENCIE - PRAWO JEST PO TWOJEJ STRONIE

Możesz krzyczeć, możesz błagać, możesz grozić, ale oszczędzisz sobie wielu kłopotów jeśli poznasz swoje prawa. Prawo jest po Twojej stronie - to hasło kolejnej kampanii informacyjnej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kampania telewizyjna jest kontynuacją akcji pod hasłem „Nie daj się oskubać”. Spoty reklamowe, utrzymane w konwencji filmu gangsterskiego w telewizji można zobaczyć już od 15 grudnia. Wybór terminu nie jest przypadkowy – to właśnie w czasie gorączki przedświątecznych zakupów konsumenci są najbardziej narażeni na nieuczciwe działania przedsiębiorców. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości prawnej słabszych uczestników rynku oraz promocję instytucji rzecznika konsumentów. Krótkie filmy zachęcają do odwiedzenia strony Urzędu - www.uokik.gov.pl.

W czasie gorączki zakupowej rzecznik konsumentów przypomina - co zrobić, żeby nasze zakupy były udane:

Kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Zanim kupimy produkt, zastanówmy się czy naprawdę jest nam potrzebny.

• Zwracajmy uwagę na potencjalne okazje. Cena towarów oferowanych w „promocji” może być taka sama lub nawet wyższa niż wcześniejsza.
  • Uważajmy na tzw. gratisy. Często cena kompletu produktów jest wyższa niż łączna cena pojedynczych artykułów.
  • Sprawdźmy czy cena, którą musimy zapłacić za dany produkt przy kasie jest taka sama jak ta, którą widzimy na sklepowej półce lub w gazetce reklamowej.
  • Kupując produkty spożywcze patrzmy na ich termin przydatności do spożycia.

W przypadku problemów z nieuczciwym sprzedawcą możemy zwrócić się o bezpłatna poradę prawną do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów (adresy rzeczników znajdują się na stronie internetowej UOKiK). Przede wszystkim jednak musimy mieć świadomość własnych praw. Tylko wtedy będziemy mogli uchronić się przed niedozwolonymi praktykami przedsiębiorców. Pamiętajmy, że prawo jest po stronie konsumenta.