Pakiet onkologiczny realizowany w Hajnowskim SP ZOZ

Kategoria: Zdrowie

Od pierwszego stycznia br. funkcjonuje pakiet onkologiczny– jego głównym celem jest podniesienie jakości opieki medycznej nad pacjentami onkologicznymi. Idea pakietu, proces jego wdrażania były przez dłuższy czas tematem nr jeden w ogólnopolskich mediach. W masie sprzecznych informacji trudno wyczytać wiarygodne treści. Poniżej kilka słów o tym czym jest pakiet onkologiczny i jak wygląda leczenie pacjenta w praktyce.

 Nowotwór  to nie wyrok– wykrycie choroby we wczesnym stadium zwiększa szanse na przeżycie. Usprawnieniu procesu leczenia pacjenta ma służyć pakiet onkologiczny zakładający tzw. szybką ścieżkę terapii onkologicznej. To nowe rozwiązanie organizacyjne, mające na celu sprawne i szybkie poprowadzenie pacjenta przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia.

Pierwszy krok to wizyta pacjenta u lekarza POZ, który zleca wykonanie niezbędnych badań, dokona oceny dolegliwości. Pacjent, u którego lekarz POZ podejrzewa nowotwór złośliwy (jeśli na podstawie wykonanych badań nie wykluczy tej choroby), otrzymuje kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (karta DILO), dzięki której szybko dostanie się do specjalisty. Zielona Karta jest nieodłączną częścią szybkiej terapii onkologicznej, pełni rolę skierowania, które umożliwia rozpoczęcie leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej.  Dokumentuje cały proces diagnostyki i leczenia, aż do powrotu pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po zakończeniu leczenia.

Pacjent, który otrzyma Zieloną Kartę, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty. W tym momencie pojawia się ważna część składowa pakietu tj. termin. W ramach szybkiej terapii onkologicznej termin liczony od momentu założenia karty DILO u lekarza POZ do postawienia diagnozy nie powinien wynosić nie więcej niż 9 tygodni. Kolejnymi ważnymi elementami usprawniającymi leczenie jest zniesienie limitowania diagnostyki i leczenia onkologicznego, a także stworzenie odrębnej listy pacjentów onkologicznych. Wprowadzone mechanizmy służą skróceniu kolejek pacjentów oczekujących na świadczenia specjalistyczne oraz łatwiejszemu dostępowi do tych świadczeń.

Z chwilą zdiagnozowania nowotworu pacjent trafia pod opiekę koordynatora. Jego rolą jest wsparcie pacjenta informacyjnie, administracyjnie i organizacyjnie a także pomoc w komunikacji z lekarzami. Dzięki wsparciu koordynatora pacjent nie zostaje z chorobą sam.

SP ZOZ w Hajnówce realizuje pakiet onkologiczny od 17 stycznia. Pakiet realizowany jest w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, w poradniach specjalistycznych w zakresie: chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, dermatologii, endokrynologii, gastrologii, neurologii, okulistyki oraz okulistyki dla dzieci, otolaryngologii, położnictwa i ginekologii, urologii, nefrologii, onkologii oraz na oddziałach szpitalnych w zakresie: ginekologii i położnictwa, gruźlicy i chorób płuc. Hajnowski ZOZ współpracuje również z różnymi  ośrodkami w Białymstoku i Choroszczy w zakresie diagnostyki i leczenia.  Od 17 stycznia z pakietu skorzystało 21 pacjentów.

Funkcję koordynatora w SP ZOZ w Hajnówce pełni pani Irena Siegień. Kiedy pacjenci dowiadują się o chorobie, są bardzo zagubieni, nie wiedzą co mają ze sobą począć, nie pamiętają zaleceń lekarza. Zdarzają się też pacjenci, którzy mają wiele, bardzo szczegółowych pytań, w miarę możliwości staram się im pomóc, uspokoić, wysłuchać, wyjaśnić, przypomnieć o terminie wizyty i tym podobne. To bardzo odpowiedzialna praca, mimo to daje ogromną satysfakcję, że w tak trudnej sytuacji mogę wspomóc pacjenta – mówi Irena Siegień, koordynator ds. Pakietu Onkologicznego. 

Więcej o pakiecie onkologicznym na stronie www.pakietonkologiczny.gov.pl  oraz www.nfz-bialystok.pl.

Katarzyna Nikołajuk

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

Zapraszamy na ferie w regionie

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

KONCERT NOWOROCZNY, 20.01.2018

Spacer tematyczny "Skrzydlata zima", 20.01.2018

 

 

                     Więcej zapowiedzi