Puszczańskie łąki – moc barw na skraju lasu

Kategoria: A to ciekawe

Sielski krajobraz regionu Puszczy Białowieskiej to nie tylko las– to także malownicze doliny i łąki pokryte kobiercami kwiatów. Polne aglomeracje tworzą fascynujący świat, który zachwyca pięknem. Artystyczna dusza Matki Natury ukazuje swoje oblicze – na palecie barw dominuje zieleń, żółć, biel.

Wtenczas kobierce żółtego mniszka niczym fala zalewają puszczańskie łąki. Zielono– żółty haft tworzy niesamowity wzór odbijający w swej otchłani blask promieni słonecznych. Mniszek lekarski to symbol majowej wiosny a zarazem oznaka jej niepohamowanego temperamentu– gdziekolwiek spojrzeć, ścielą się dywany złotożółtych kwiatów mniszka. W czasie owocowania mniszek okrywa się lekką puchową otoczką, niesioną wiatrem. Takim to sposobem roślinka zdobywa kolejne przyczółki w puszczańskim krajobrazie. Tymczasem pod żółtą, zmierzwioną czupryną kryje się prawdziwa skarbnica witamin, korzystnie wpływająca na organizm człowieka. W ilości składników odżywczych nie ustępują mniszkowi także inni polni lokatorzy– stokrotki. W bieli Pięknego (nazwa łacińska stokrotki pochodzi od słowa Bellis co oznacza „piękny”) zakochała się niegdyś germańska bogini miłości Freya; kwiat ten po dziś dzień służy pomocą zakochanym. Stokrotka jako symbol niewinności to niezawodna doradczyni w miłosnych rozterkach– szczerze odpowie na pytanie kocha czy tylko lubi. Ze stokrotkami warto się zaprzyjaźnić nie tylko ze względu na usługi doradcze, ale także właściwości zdrowotne: roślina wspiera nasz organizm w walce z chorobami układu oddechowego, moczowego i pokarmowego. Zdrowotnymi właściwościami wykazuje się także inny mieszkaniec puszczańskich łąk– głowienka pospolita. Nazwisko „Pospolita” zobowiązuje– istotnie, za sprawą długich kłączy rozwijających się pod ziemią, roślinka to jeden z najliczniejszych mieszkańców puszczańskich łąk. Różowe drobne kwiatuszki urozmaicają kolorową polną tęczę. Głowienka spokrewniona jest z pokrzywą i tak jak jej odległa kuzynka, również wykazuje się właściwościami leczniczymi. W dawnej medycynie ludowej odwary z ziela głowienki były stosowane w leczeniu nieżytów i stanów zapalnych płuc i oskrzeli, ponadto nieżytów żołądka i jelit. Pamiętajmy jednak, by ostrożnie korzystać z polnych dobrodziejstw natury– konsultacja z lekarzem lub doświadczonym zielarzem nie zawadzi!

Wśród bieli, żółci, różu i zieleni gdzieniegdzie przebija się niebieski odcień. To niezapominajka. Tradycja przydzieliła tym małym niebieskim kwiatuszkom rolę symbolu pamięci. „Nie zapomnij o mnie” zdawał się mówić bukiet niezapominajek wręczany przez panny narzeczonym wybierającym się w długą podróż. Co ciekawe, naukowa łacina niewiele robiła sobie z subtelnego znaczenia rośliny i nazwała naszą niezapominajkę „mysim uchem” (Myosotis sylvatica), w nawiązaniu do charakterystycznego kształtu delikatnie owłosionych liści. Bez względu na nazwę (i owłosienie :)) drobniutkie niezapominajki wzbudzają zachwyt, a odnalezione w morzu żółtych mniszków i zielonej trawy wywołują uśmiech na twarzy.

Puszczańskie łąki kuszą zapachem, barwami, zdrowotnymi właściwościami. To miejsca, które zapadają w pamięci. A wokół… pachnąca żywicą i kwiatami, soczyście zielona Puszcza Białowieska. W pejzażu puszczańskich łąk i lasów usadowione są maleńkie wsie skrywające architektoniczne i sakralne perełki. Dwie cywilizacje – przyrodnicza i ludzka znalazły tu wspólny język. Wpadając w objęcia przyrody tuż po wyjeździe ze wsi lub miasteczek sami możemy się o tym przekonać. Chwytaj za rower Czytelniku i udaj się w fascynującą podroż po świecie złożonym z urokliwej przyrody, wielobarwnej kultury, gdzie kierunkowskazem jest przygoda.

Katarzyna Nikołajuk

puszczańka łąka