Powiat niezwykły: przydomowe ogrody - magiczne dosłownie

Kategoria: A to ciekawe

Region Puszczy Białowieskiej kusi niezwykłym pejzażem. Na płótnie ziemi utrwalony został zachwycający krajobraz pól, łąk i lasów, przecinany przez potężną rzekę Narew i jej dopływy. Ta przyrodnicza mozaika zachwyca wielością kolorów, aromatem ziół oraz nieuchwytnym urokiem kultury – bowiem Puszcza Białowieska to matecznik niezwykłej tradycji, łączącej żywioły ukraińskie, polskie i białoruskie (w przeszłości także żydowskie i rosyjskie). Puszczański krajobraz okala miasteczka i maleńkie wsie,  będące również domem wyjątkowej kultury. Jak kiedyś, tak i teraz ponad wsiami górują kopuły zabytkowych cerkwi, zaś misternie zdobione domy nadal stoją szczytem do ulicy, za których wyglądają studzienne żurawie. Ale w wiejskim pejzażu jest jeszcze jeden, tradycyjny element – ogrody.  Wiejskie domy tonęły niegdyś w eksplozji kolorów i zapachów, przyciągając swym pięknem przechodniów. W aranżacji ogrodów wszystkie chwyty były dozwolone – nasycone i wyraziste barwy idealnie się komponowały, tworząc iście tęczowy gąszcz. Ten artystyczny nieład stanowił niegdyś wizytówkę każdej gospodyni. I jest nim do dziś. Ale pod kolorowym płaszczem, obok piękna, skryła się długoletnia tradycja. Rośliny stanowiły nie tylko element dekoracyjny, ale także obrzędowy. W różnobarwnych kielichach tradycja ukryła cząstkę magii, coś co niewidzialne i niesłyszalne – a jednak na tyle wszechmocne, by wpływać na ludzki los. I tak kwiatową, przydomową „puszczę” tworzyły drobne aksamitki, odstraszające zapachem owady. Popularne były również astry – czyli polskie marcinki (bo zakwitają 24 października czyli w dniu św. Marcina). W letnim słońcu na rabatce bujnie kwiecą się także malwy– zapobiegliwie gospodynie wiedziały, że ich kwiaty przyciągają dobrobyt oraz sprzyjają osiąganiu sukcesów. A i kilka płatków noszonych codziennie w kieszeni było wskazane. Ale żeby móc pracować na bogactwo, trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem, stąd nie dziwiła obecność ziołowych lekarstw. W ogrodach od dawien dawna gościła więc słowiańska tradycja i wdzięk w osobie leczniczej panny – dziewanny ogrodowej wspierającej układ oddechowy, kwiatowego eleganta – nagietka lekarskiego działającego przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, zaś ziarenka dobrotliwej czarnuszki pomagały w zasadzie na wszystko – począwszy od leczenia dolegliwości układu trawiennego.

Szczególne miejsce w  wiejskim ogrodzie zajmowały te strzegące od uroków i nieszczęścia – w blasku słońca grzały się ukochane przez motyle i pszczoły cynie, nasturcje, floksy. Przydomowy ogród stanowił przedsmak tego, co czekało w głębi gospodarstwa. Tuż za szczytem kryły się bowiem potężne sady, pielęgnowane przez kolejne pokolenia. Drzewa owocowe zapełniały nie tylko spiżarnię, ale również chroniły domy przed wichurą oraz służyły magicznym praktykom. Ale to historia na osobną opowieść…

Dziś pamięć o magicznej symbolice kwiatów ginie, a i przydomowych, bujnych ogrodów również coraz mniej. Jednak tradycja w regionie Puszczy Białowieskiej pomimo upływu czasu ma się dobrze i krajobraz podlaskich wsi nadal zdobią piękne kwiaty– chluba gospodyń, miejsce towarzyskich spotkań, będące scenerią rodzinnych fotografii.

Katarzyna Nikołajuk

Przydomowy ogród