Leki z puszczańskiej apteki: babka zwyczajna

Kategoria: A to ciekawe

Lato w pełni. Większość roślin przeżywa drugą młodość, ponownie zakwitając. Wakacyjny czas to okres intensywnego zbioru ziół. Bowiem wśród zielnych przedstawicieli – niepozornych, często traktowanych jako uporczywe chwasty, znaleźć można ziołowe perełki. Puszcza Białowieska to niezwykła przyrodnicza apteka, oferująca prawdziwe skarby. Jednym z nich jest babka zwyczajna .

Babka to najliczniejszy mieszkaniec naszych ogrodów i łąk, spotkać ją można również w lesie, na drodze, w rowach – ta zatwardziała roślina jest w stanie wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Z racji swoich terytorialnych zapędów przez hodowców warzyw traktowana jest  jako uporczywy chwast, ale zielarze potwierdzą, że jest to bardzo krzywdząca opinia. Niepopularna babka zwyczajna wcale taka zwyczajna nie jest – to prawdziwa bomba witaminowa, wzmacniająca organizm oraz wspomagająca walkę z wieloma chorobami.

Wartość lecznicza babki znana jest od ponad 3000 tys. lat– cenili ją już starożytni Chińczycy, taktując roślinkę jako lek na bezpłodność oraz środek wykrztuśny. Walory babki docenili także starożytni Grecy i Rzymianie, a kilka wieków później – również wschodnia medycyna ludowa. Do dziś babka traktowana jest jako środek przyspieszający gojenie skóry – kto za małolata wdrapywał się na babcine grusze  lub skracał drogę przeskakując płot, raniąc się przy tym boleśnie, ten wie o co chodzi :). Wystarczyło przyłożyć świeży liść na niewielkie zranienia czy ropiejące rany, a ulga była niemal natychmiastowa.

Poza właściwościami wzmacniającymi naczynia krwionośne, roślinka posiada szereg innych składników, między innymi: garbniki, flawonoidy, pektyny i substancje śluzowe, a także składniki mineralne takie, jak choćby magnez, potas i cynk. Jest też cennym źródłem witamin, wśród których na szczególną uwagę zasługują witamina A, K oraz witamina C.

Babka polecana jest najczęściej przy takich dolegliwościach jak: nieżyt żołądka, zespół jelita wrażliwego, wrzody żołądka, biegunki, w stanach zapalnych układu moczowego i oddechowego. O zastosowaniu babki zwyczajnej można pomyśleć i wówczas, gdy chce się wzmocnić organizm po przebytej chorobie oraz oczyścić z toksyn. W tym przypadku najbardziej skuteczny okazuje się sok przygotowywany z połączenia babki oraz miodu. Sok uzyskuje się poprzez miażdżenie liści babki (oczywiście muszą być świeżo zerwane), z których wydobywa się lepki płyn.

Poza postacią płynną oraz okładu,  babka  wykorzystywana jest w postaci maści, płukanki, nalewki oraz jako napar. Herbatka z wysuszonych liści pomaga oczyścić organizm z toksyn, obniżyć temperaturę, zlikwidować stany zapalne. Napar i nalewka działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Z kolei płukanka w postaci rozcieńczonego soku przynosi ulgę w bólach gardła, zaś maść z powodzeniem można stosować na oparzenia i rany. Surowiec zbiera się od V - IX i suszy w warunkach naturalnych lub w suszarni w temp. do 40°C.

Babka zwyczajna – niepozrna roślinka a tyle właściwości. Natura dostarcza człowiekowi wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów niezbędnych człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Już niedługo kolejna opowieść.

Katarzyna Nikołajuk

* Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do zażywania, powinien skonsultować się (w zależności od potrzeb) z lekarzem lub farmaceutą.

babka zwyczajna