Światowy Dzień Rzucania Palenia 2015 – 19 listopada

Kategoria: Zdrowie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce informuje o zbliżającym się

Światowym Dniu Rzucania Palenia 2015 – 19 listopada

W bieżącym roku jest skierowany do biernych palaczy, osób palących w obecności innych oraz świadków palenia w obecności innych.

Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu, jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, gdyż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca (np. choroby niedokrwiennej serca).

Dym ten zawiera też wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę. Dodatkowo kontakt osób niepalących z dymem tytoniowym osłabia ich zdolność do pracy, do nauki, demobilizuje i pogarsza samopoczucie.

Dorośli powinni zwracać uwagę na to gdzie palą i czy w ich towarzystwie nie ma osób, które nie chcą być zatruwane dymem papierosowym, a w szczególności małych dzieci.

Celem kampanii edukacyjnej  jest  zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania prawa osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym  od dymu tytoniowego, a także:

• zmniejszenie liczby osób palących przy dzieciach i kobietach w ciąży,
  • zmniejszenie liczby osób będących biernymi palaczami,
  • eliminowanie zdrowotnych skutków biernego palenia,
  • edukacja osób palących nt. stref objętych zakazem palenia oraz motywowanie ich do niepalenia w miejscach nie wyszczególnionych w ustawie (np. na klatkach schodowych, na plaży, w parku, przy wejściu do budynków, na przejściach dla pieszych),
  • zwrócenie uwagi na fakt, że palenie w otoczeniu osób niepalących może być odbierane jako brak szacunku oraz brak poszanowania prawa tych osób do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Zgodnie z obowiązującym prawem zakaz palenia obowiązuje w:

• zakładach pracy,
  • budynkach i na terenie szpitali oraz przychodni,
  • budynkach i na terenie przedszkoli, szkół oraz uczelni wyższych,