Akcja „Zdążyć przed cukrzycą” – podsumowanie

Kategoria: Zdrowie

Cukrzyca to niebezpieczna choroba cywilizacyjna – atakuje cicho i podstępnie, dając często niejednoznaczne symptomy.  Dlatego tak ważne jest regularne badanie poziomu cukru we krwi oraz dbanie o kondycję organizmu. Samorząd powiatowy aktywnie wspiera propagowanie idei zdrowego trybu życia. W związku z tym Starostwo Powiatowe w Hajnówce oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Rejonowy w Hajnówce, po raz kolejny zorganizowało akcję profilaktyczną „Zdążyć przed cukrzycą”. W ramach tego mieszkańcy wszystkich gmin powiatu  hajnowskiego mogli bezpłatnie się przebadać oraz wziąć udział w konsultacjach z lekarzem w kierunku rozpoznania cukrzycy. Ponadto każdy zainteresowany mógł sprawdzić ciśnienie krwi oraz wskaźnik BMI. W badaniu udział wzięło 350 osób, z czego 25 skierowano na badanie krzywej cukrowej – ze względu na wysoki poziom cukru.  Przeprowadzenie badań oraz udzielanie porad odbywało się pod nadzorem lekarza diabetologa p. Marka Kocięckiego.

Wysoka frekwencja potwierdziła sens akcji – mieszkańcy miejscowości często oddalonych od głównej siedziby poradni mieli okazję skonsultować się z lekarzem specjalistą, a także wziąć udział w podstawowych badaniach dających obraz problemu cukrzycy w powiecie hajnowskim. Akcja „Zdążyć przed cukrzycą” jest realizowana od 2003r. – z założenia co dwa lata. Z możliwości bezpłatnych badań i konsultacji dotąd skorzystały łącznie 4073 osoby. Ponadto powiat hajnowski czynnie włącza się w przeprowadzanie akcji profilaktycznych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Rejonowy w Hajnówce. Zbadania poziomu cukru było możliwe podczas IX Pikniku Rodzinnego 14 czerwca br. oraz w trakcie poprzednich edycjach festynu. Także akcja „Zdążyć przed cukrzycą”, zainicjowana przez powiat hajnowski będzie kontynuowana.

Katarzyna Nikołajuk

konsultacja merytoryczna: Danuta Ługowoj