Przedstawiciele Urzędu Nordsee - Treene i Stowarzyszenia "Przyjaciele Hajnówki" gośćmi Powiatu Hajnowskiego

Kategoria: Ogłoszenia

Zgodnie z wieloletnią tradycją, zapoczątkowaną w roku 2004, partnerzy zaprzyjaźnionego regionu Nordsee - Treene i Stowarzyszenia "Przyjaciele Hajnówki" (Niemcy, Północna Fryzja) przybyli w okresie końca roku szkolnego, by wręczyć trzem uczniom szkoły średniej, wytypowanym przez Radę Pedagogiczną, nagrody za aktywną działalność społeczną. W tym roku wyróżnione zostały uczennice Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego: Hanna Chomczuk, Anna Nesteruk i Magdalena Amilusik. 

            Delegacja niemiecka uczestniczyła ponadto w XVII sesji Rady Powiatu, podczas której zaprezentowana została współpraca Powiatu Hajnowskiego i Urzędu Nordsee - Treene. Współpraca polegająca na wymianie doświadczeń w obszarze samorządów, oświaty, kultury, rolnictwa, turystyki i budowaniu przyjaznych stosunków polsko - niemieckich trwa już od 1999 r. i dynamicznie się rozwija. W bieżącym roku zaplanowano aż cztery wzajemne wizyty - 2 na terenie naszego powiatu i 2 w Niemczech. W okresie wakacyjnym Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce i młodzież z Domu Dziecka w Białowieży będą gośćmi w  Północnej Fryzji, a jesienią  przedszkolanki Brückengruppe z Hatttedt przyjadą z wizytą studyjną do Przedszkola nr 5 w Hajnówce.

            Podczas pobytu przyjaciół Powiatu Hajnowskiego w naszym powiecie staramy się zaprezentować gościom  piękno i bogactwo Puszczy Białowieskiej. Delegacja niemiecka poznała tym razem puszczę po obu stronach granicy - Nadleśnictwo Browsk oraz Park Narodowy "Bieławieżskaja Puszcza" na Białorusi.

            Ważnym elementem pobytu w powiecie jest również przybliżenie kultury naszego regionu. Goście zobaczyli Sobór Św. Trójcy w Hajnówce - podziwiali głębię i tajemnicę cerkiewnego nabożeństwa. Dużo przyjemności sprawiły naszym gościom warsztaty pieczenia i dekorowania pierników prowadzone przez p. Ewę Stepaniuk w Puchłach. Co najważniejsze zdobnictwo wykorzystywane podczas dekoracji pierników nawiązuje bezpośrednio do wzorów stosowanych przez nasze babcie w wyszywaniu ręczników i wzorów architektury drewnianej. Ta wartość nawiązywania do tradycji spotkała się ze szczególnym docenieniem delegacji z Niemiec.

            Program pobytu obejmował również wizyty w Przedszkolu nr 5 w Hajnówce i Domu Dziecka w Białowieży. Obie jednostki zaprezentowały efekty pracy z dziećmi i młodzieżą w trakcie części artystycznej oraz przedstawiły zakres merytoryczny funkcjonowania placówek.

            Ciekawym punktem programu była również wizyta w firmie Old Polish Vodka w Lewkowie Starym, która prowadzi produkcję manufakturową wyrobów alkoholowych.

             Realizacja różnych punktów programu przeplatała się z wrażeniami, wymianą pomysłów, poszukiwaniem nowych możliwości w ramach współpracy i umacnianiem sprawdzonych działań. Jedno jest pewne - to partnerstwo regionów będzie nadal rozkwitać!

                                                                                 Wydział Promocji i Rozwoju

 

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi