Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Hajnówce informuje: Powiatowe Mistrzostwa Drużynowe w szachach

Kategoria: Sport

Popularność uprawiania sportu w kręgach szkolnych znacznie się obniżyła. Dotyczy to nie tylko dyscyplin wymagających wszechstronnej sprawności fizycznej, ale również „stolikowych”, jaką są szachy. Dyscyplina mało doceniana, ale już zauważalna przez szerszą rzeszę stowarzyszeń i ministerstwo. Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu tej dyscypliny do szkół. Obowiązkowa nauka i doskonalenie gry w szachy obejmowałaby klasy nauczania początkowego. Powodem takich działań jest fakt niskich wyników z testów matematyczno-przyrodniczych. Wprowadzenie tej gry planszowej znacznie wpłynąłby na kształcenie podstaw logicznego myślenia i charakteru we wczesnej edukacji dziecka.  Ponadto młodzi adepci tej gry nabraliby lepszej koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętywania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu.

W bieżącym roku szkolnym Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Hajnowskiego w Szachach odbyły się w dniu 15 listopada 2016 r. w ZS Dubicze Cerkiewne. Do rywalizacji przystąpiło 13 drużyn w kat. szkół podstawowych i gimnazjalnych.  Zawody rozgrywano w drużynach czteroosobowych na czterech szachownicach przy sześciu stołach.

Za miejsca I-IV zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, które wręczali opiekunowie zwycięski szkół.

Organizatorem imprezy był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Hajnówce przy współpracy z ZS w Dubiczach Cerkiewnych.

KOŃCOWA KLASYFIKACJA

SZKOŁY  PODSTAWOWE – DZIEWCZĘTA

I miejsce – SP DUBICZE C. – 1 pkt. / 3,5: 0,5/  - awans do półfinałów wojewódzkich. ( w składzie: Giercun Anna, Saczko Monika, Kierdelewicz Klaudia, Jakimiuk Nika)                                   Opiekun – Włodzimierz Misiejuk.

II miejsce – SP NOWOKORNINO – 0 pkt. /0,5: 3,5)

SZKOŁY PODSTAWOWE – CHŁOPCY

I miejsce – SP NAREW– 3,5 pkt. / 13 : 3 /  - awans do półfinałów wojewódzkich. w składzie:  Iwaniuk Mateusz, Pietruczuk Tymek, Ostapczuk Bartek, Baczyński Damian)                  Opiekun – Jerzy Kopiejczyk.

II miejsce – SP DUBICZE C. – 3,5 pkt.  / 12 : 4 /   (Opiekun – Włodzimierz Misiejuk)

III miejsce – SP NOWOKORNINO - 2 pkt. / 9,5 : 6,5 /  ( Opiekun – Jerzy Kuklik).

IV miejsce – SP 5 HAJNÓWKKA. – 0,5 pkt. / 12,5:  / Opiekun – Grażyna Petruk

V miejsce – SP NAREW II PK.– 0 pkt. (5 : 11)

SZKOŁY GIMNAZJALNE – DZIEWCZĘTA

I miejsce – PG DUBICZE C.   -  1 pkt. / 4 : 0 - awans do półfinałów wojewódzkich. (w składzie: Kraśko Julita, Sajewicz Magda, Wesolowska Karolina, Kendyś Malgorzata)                       Opiekun – Włodzimierz Misiejuk.

II miejsce – PG 1 HAJNÓWKA  -  0 pkt. / 0 : 4 /  - awans do półfinałów wojewódzkich. ( w składzie: Choroszewska Maja, Romaniuk Kamila, Krywoszej Oliwia, Rudnicka Maja)                        Opiekun – Grażyna Petruk.

SZKOŁY GIMNAZJALNE – CHŁOPCY

I miejsce – PG 2 HAJNÓWKA – 3 pkt. / 9,5 : 2,5 / - awans do półfinałów wojewódzkich.   (w składzie: Kilp Karl, Łukaszuk Bartek,  Wiluk Szymon, Łukaszuk Mateusz)                                                 Opiekun – Piotr Oniszczuk.

II miejsce – PG DUBICZE C. – 2 pkt. / 9,5 : 2,5 /  Opiekun – Włodzimierz Misiejuk

III miejsce – PG NAREW -  1 pkt. / 4 : 8 /  Opiekun – Jerzy Kopiejczyk

IV miejsce – PG DUBINY – 0 pkt. / 1 : 10 /  Opiekun – Jerzy Kuklik

Finał Grupy Południowej odbędzie się:

•  26.11.2016 o godz. 10" w ZS Perlejewo – SP Dubicze C. w kat. dziewcząt oraz SP Narew w kat. chłopców.  Zgłoszenia przez SRS do 18.11.2016.
  • 26.11.2016 o godz.10" w ZS Perlejewo – PG Dubicze C. i PG 1 Hajnówka w kat. dziewcząt oraz PG 2 Hajnówka w kat. chłopców.  Zgłoszenia przez SRS do 18.11.2016.

Przewodniczący Powiatowego SZS Janusz Ludwiczak

Zawody