Starostwo Powiatowe w Hajnówce zorganizowało uczniom pouczające prelekcje pt. Narodowy Program Profilaktyki Raka Piersi

Kategoria: Informacje prasowe

zajęciaRak piersi jest jednym z najczęściej występujących chorób nowotworowych – obecnie już blisko 1/4 chorych na nowotwór kobiet słyszy taką diagnozę (21,9%)*.

Skąd tak zatrważające dane mimo ogromnego postępu medycyny i profilaktyki? Zanim zaczniemy doszukiwać się dziury w budżecie NFZ, zastanówmy się co robimy na rzecz swojego zdrowia we własnym zakresie? Czy przestrzegamy zasad zdrowego trybu życia i badamy się regularnie? Jest to o tyle istotne, ponieważ profilaktyczna lekkomyślność może kosztować człowieka zdrowie a nawet życie – i to bez wzglądu na wiek. Rak to nie choroba ludzi starszych – bo choć wiek sprzyja rozwojowi choroby, to nowotwory coraz częściej umykają statystycznym stereotypom. W Polsce rak piersi rozpoznawany jest najczęściej u kobiet w wieku 50–69 lat, ale niestety – nowotwór dotyka coraz młodsze kobiety, rozwijając się wówczas u osób w pełni aktywnych zawodowo i społecznie. Choć nowotwór piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanym u kobiet, jest to zarazem jeden z nowotworów najlepiej poznanych – w zakresie epidemiologii i profilaktyki, a równocześnie jest  nowotworem, dla którego dostępne są liczne propozycje terapeutyczne, umożliwiające często całkowity powrót do zdrowia. By zapobiegać rozwojowi choroby i zniwelować jej negatywne skutki dla zdrowia (zbyt późno wykryty nowotwór może skutkować przerzutem) wystarczy jedynie regularnie się badać – także samodzielnie. O tym, jak to robić, opowiedziała uczniom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce Pani Katarzyna Maksimowicz z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej. 29 listopada w placówkach prowadzonych przez powiat hajnowski odbyły się pouczające prelekcje dotyczące profilaktyki raka piersi.  Inicjatorem akcji jest Starostwo Powiatowe w Hajnówce. W trakcie pouczających wykładów grupa ok. 130 uczniów zapoznała się z programami profilaktycznymi dotyczącymi raka piersi, sposobami leczenia i zasadami samobadania. Dzięki fantomom do badania fizykalnego w kierunku raka piersi, zakupionym przez starostwo, każdy zainteresowany mógł teorię samodzielnego badania przetestować w praktyce -  za wskazówkami Pani Maksimowicz. Ażeby przekazana wiedza utrwaliła się, wśród uczniów rozpowszechniono materiały dydaktyczne Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Hajnówce oraz Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej, dotyczące profilaktyki przeciwnowotworowej.

Obok uczniów, w prelekcji wzięły udział Wicestarosta Pani Jadwiga Dąbrowska, inspektor ds. zdrowia w starostwie Pani Danuta Ługowoj, przedstawicielka PSSE w Hajnówce Zenaida Barduszko. Dzisiejsze prelekcje uświadomiły słuchaczom jak cenną wartością jest zdrowie. Każdy nowotwór to osobista tragedia, trauma, z którą niestety muszą się zmierzyć przeważnie całe rodziny. A której można uniknąć – odpowiednia profilaktyka i regularne badania minimalizują ryzyko utraty zdrowia, co doskonale zobrazowała prelekcja Pani Maksimowicz. Cieszę się, że nasza inicjatywa zyskała poparcie Białostockiego Centrum Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej, chciałabym podziękować Pani Maksimowicz za cenne rady i wskazówki oraz perfekcyjnie przeprowadzoną prezentacje. Mam nadzieje, że wykłady uzmysłowiły młodym ludziom, jak ważna jest samokontrola swojego zdrowia.- podsumowuje prelekcje Wicestarosta Jadwiga Dąbrowska.

Prelekcje nt. diagnostyki raka piersi wpisują się w profilaktykę prozdrowotną, realizowaną przez starostwo. Powiat Hajnowski aktywnie włącza się w promocję zdrowia na terenie powiatu. Najważniejsze działania zrealizowane w 2016 roku:

- akcja profilaktyczna „Zdążyć przed cukrzycą” - w ramach tego mieszkańcy wszystkich gmin powiatu  hajnowskiego mogą bezpłatnie przebadać się oraz wziąć udział w konsultacjach z lekarzem w kierunku rozpoznania cukrzycy. Ponadto każdy zainteresowany może sprawdzić ciśnienie krwi oraz wskaźnik BMI. Akcja jest cyklicznie organizowana przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce oraz Polskie Stowarzyszenie  Diabetyków Oddział Rejonowy w Hajnówce.

- działania edukacyjne skierowane do młodzieży: organizacja powiatowego etapu konkursu wiedzy o AIDS, powiatowego konkursu „Czy palenie szkodzi?”, współorganizacja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia, prelekcje profilaktyczne w szkołach ponadgimnazjalnych na temat zachowań ryzykownych i cukrzycy, wspieranie działań profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.

Zarówno prelekcje jak też inne działania zmierzające ku zwiększeniu świadomości zdrowotnej wśród uczniów i mieszkańców powiatu będą kontynuowane w 2017 roku.

*http://onkologia.org.pl/nowotwory-piersi-kobiet/ - dane za rok 2013

Katarzyna Miszczuk,