Transgraniczna współpraca polsko-białoruska w obszarze turystyki

Kategoria: Region

Ilustracja do artykuÅu wspóÅpraca transgraniczna polsko-biaÅoruska-05.jpgPrezentacja transgranicznych projektów turystycznych , wymiana doświadczeń, a także możliwości finansowania przedsięwzięć turystycznych – to tylko niektóre z tematów konferencji dotyczącej transgranicznej współpracy polsko - białoruskiej w obszarze turystyki.

Spotkanie odbyło się 5 grudnia w Hotelu Cristal w Białymstoku.  Wzięli w nim udział przedstawiciele branży turystycznej z województwa podlaskiego i z Białorusi, a także wiceminister Sportu i Turystyki Dawid Lasek, wicewojewoda podlaski Jan Zabielski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk i Naczelnik  Departamentu Turystyki, Ministerstwo Sportu i Turystyki Republiki Białorusi Anna Mukha i Wiceprezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Walentyna Pietroczuk.

To pierwsza tego typu konferencja zorganizowana w Białymstoku z inicjatywy Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Jak podkreślał wiceminister Dawid Lasek spotkanie wpisuje się w plan pracy z zakresu rozwoju turystyki, który resort rozpoczyna już od 1 stycznia.

- Zależy nam na spotkaniach, podczas których będą prezentowane projekty, pomysły, dorobek i doświadczenia branży turystycznej, organizacji turystycznych – zaznaczał.

Dawid Lasek mówił również, że w najbliższych dniach Rada Ministrów zatwierdzi do realizacji Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w ramach której jego resort zaproponował  projekt o nazwie Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych.
- Chcemy tworzyć taką hurtownię marek terytorialnych, turystycznych opartą o produkty, wypracowane przez was w ciągu wielu lat, które chcemy przygotować, sprofesjonalizować i umożliwić ich integrację i  internacjonalizację - podkreślał.

Minister zapowiedział też zmiany w polskiej polityce turystycznej.
- Planujemy wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych ułatwiających działalność przedsiębiorcom z branży turystycznej – mówił - Zaproponujemy nowy system zarządzania turystyką, nie burząc oczywiście tego istniejącego, na czele którego stoi Polska Organizacja Turystyczna, następnie organizacje regionalne i lokalne. To właśnie te organizacje regionalne i lokalne chcemy wspierać najbardziej.

Dawid Lasek zwrócił tez uwagę na, że należy wykorzystać coraz lepszy klimat w relacjach politycznych polsko – białoruskich, a także sytuację geopolityczną, która sprawiła, że polski turysta poszukuje interesującej oferty w kraju.
- Jestem przekonany, że to ogromne  kulturowe i przyrodnicze bogactwo pogranicza jest podstawą do tworzenia wspólnej przestrzeni dla rozwoju turystyki.

Na dobrą współpracę ze stroną białoruską wskazywał marszałek Bogdan Dyjuk. Podkreślał m.in. znaczenie otwarcia na dwóch przejściach granicznych z Białorusią ruchu bezwizowego
- To ogromna szansa na przyciągnięcie turystów do naszego regionu – mówił. – Zależy nam aby przy wsparciu ministerstwa wykorzystać możliwości jakie daje ruch bezwizowy i promować go już na długi weekend majowy.
A zainteresowanie wycieczkami krajoznawczymi tuż za naszą wschodnią granicę jest coraz większe co podkreślała Wiceprezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej  Walentyna Pietroczuk. Wyraziła również nadzieję, że już wkrótce takich przejść na granicy z Białorusią będzie więcej, a to wpłynęłoby nie tylko na rozwój turystyki, ale również na inne gałęzie gospodraki w regionie.
- Aby ludzie mogli ze soba współpracować, muszą się spotkać - mówił wicewojewoda Jan Zabielski- Podóżowanie jest pierwszym krokiem do nawiązania relacji, także gospodarczych.

za: wrotapodlasia.pl

konferencja