Echa podlaskiej tradycji – zapusty czyli karnawał po podlasku

Kategoria: A to ciekawe

Lokomotywa czasu mija kolejne dni w kalendarzu – za nami okres bożonarodzeniowej radości, definitywnie zwieńczony poświątecznymi porządkami – choinkowe bombki, lampki i inne ozdoby na powrót wróciły do swoich kątów gdzieś na strychach, w pawlaczach, piwnicach. Ale myli się ten, kto sądzi, że wraz z ostatnimi świątecznymi gadżetami znika także świąteczny nastrój. Teraz to się zaczyna zabawa! Tradycja z impetem wkracza w wesoły czas karnawału – po podlasku zapustów. Niegdyś był to czas imprez, przebieranek, objadania się i swatów. Ale po kolei.

Karnawał a’la zapusty zagospodarował okres pomiędzy Świętem Trzech Króli a środą popielcową – etymologia wskazuje, że w tłumaczeniu dosłownym z łaciny: carne vale oznacza „żegnaj mięso”. Nasze swojskie zapusty w kwestii definicji nie są tu wyjątkiem – synonim zapustów – mięsopust – także nawiązuje do praktyk żywieniowych obowiązujących w Wielkim Poście. Jako że „chude (i pełne zadumy) dni” nieubłaganie się zbliżają, w czasie zapustów objadano się do woli – obowiązkowo tłusto i obficie. Na podlaskich stołach gościły chrusty, faworki, pączki oraz drożdżowe pampuchy, smażone na wieprzowym tłuszczu (dziś początkowe menu nieco uległo modyfikacji). Ale to nie jedzenie było najważniejsze – we wspomnieniach najstarszych mieszkańców przy-puszczańskich wsi, wciąż pobrzmiewają wesołe śpiewy i skoczne rytmy tańców, które bawiły mieszkańców wsi w każdą sobotę. Bo zapusty to przede wszystkim czas biesiad, kuligów i ogólnej wesołości. Tradycyjnie większość zabaw odbywała się dopiero w ostatnim tygodniu karnawału – zwanych ostatkami. Lub Maslenicą – u wiernych kościoła prawosławnego. Jak zwał tak zwał – najważniejsze, by ostatnie chwile karnawału spędzić radośnie, w gronie rodziny i przyjaciół. Po wsiach paradowały wesołe i głośne korowody – młodzież przebrana za kozę, Cyganów, Żyda i Bociana odwiedzała każdy dom i składała życzenia. Za otrzymane w zamian datki organizowano we wsi wspólną zabawę. Wizyta gości przybierała często humorystyczny wymiar – zwłaszcza, że skorej do zabawy młodzieży pomysłów nie brakowało. A w szczególności biada kawalerom lub pannom, które stanęły na drodze tej maskarady – tych, którzy nie znaleźli swojej drugiej połowy wyśmiewano za pomocą rymowanek i wierszyków. Nie obywało się też bez „kary” – pannom przyczepiano do ubrania śledzie ku ogólnej wesołości gapiów. Niezamężnym „obrywało się” najbardziej, bo zapusty to czas randek i swatów. Wierzono, że małżeństwo skojarzone w okresie zapustnym będzie szczęśliwe i majętne.

Dziś próżno szukać wesołych korowodów paradujących po wsiach. Ale w regionie Puszczy Białowieskiej tradycja nie powiedziała ostatniego słowa – ukryta gdzieś w leśnych opłotkach strzeże obrzędów, zwyczajów i wierzeń, praktykowanych od dawien dawna. Stąd też w przestrzeni miejskiej, na facebooku oraz obowiązkowo na naszej stronie (:)) można znaleźć zaproszenia na imprezy organizowane w regionie w trakcie karnawału. Z kolei tym, którzy preferują domówki polecamy kuligi w puszczy – korzystajmy póki w lesie biało i śnieżnie :).

Katarzyna Miszczuk

 

 
 
 

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

Hajnowski Dom Kultury ogłasza  XI PRZEGLĄD NA HAFT I KORONKĘ – Powiatu Hajnowskiego 2018

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Spotkajmy się na ławeczce – czyli promocja książki, 16.03.2018

                     Więcej zapowiedzi