A to ciekawe

Marzec w przyrodzie – Puszcza Białowieska budzi się

Kategoria: A to ciekawe

img_0434.jpgW kalendarzu mamy marzec-  choć to zdecydowanie czas przedwiośnia, tegoroczny marzec przywitała siarczysta zima. Próżno szukać pierwszych oznak zmiany aury, skoro termometr do niedawna wskazywał grubo ponad 10 stopni  na minusie (brrr, na długo zapamiętamy ten zimny początek miesiąca!). Ale w przyrodzie nic nie ginie- także wiosna! Za nami pierwsze nieśmiałe skoki temperatur, lada moment będziemy wypatrywać pierwszych zielonych roślin -  marzec wyrywa las z objęć Morfeusza.

W krainie tradycji: Wiosenne obrzędy – równonoc wiosenna. Echa Jarego święta

Kategoria: A to ciekawe

Dziś, 20 marca o godzinie 17.15. rozpocznie się astronomiczna wiosna (na kalendarzową wiosnę musimy poczekać do jutra). Na półkuli północnej Słońce przejdzie przez punkt Barana i od tego momentu biegun północny przez kolejne pół roku będzie bliżej Słońca niż biegu południowy. W przełożeniu „na polski” oznacza to,  że dzień i noc zrównują się i trwają tyle samo - po 12 godzin, a kolejne dni będą coraz dłuższe.. Pierwszy dzień wiosny wiąże się ze zjawiskiem równonocy wiosennej. Choć  dla przeciętnego Kowalskiego dziś to raczej mgliste pojęcie, to dawne – sięgające słowiańskich czasów równonocne obrzędy praktykujemy do dziś, nie zdając sobie sprawy, że chodzi m.in. o taki  śmigus dyngus (a raczej śmigus i dyngus) czy malowanie jajek.

Żubrów w Białowieży coraz więcej

Kategoria: A to ciekawe

żubryPopulacja żubrów w Puszczy Białowieskiej jest coraz liczniejsza. Białowieski Park Narodowy zakończył inwentaryzację stad żyjących w polskiej części Puszczy Białowieskiej. W rezultacie okazuje się, że ostatni las pierwotny w Europie jest domem dla 654 żubrów.  To o 58 żubrów więcej w porównaniu do 2017r.  Szczególnie cieszy fakt, że doliczono się 93 cielątek.

Jako że najnowsze wieści z życia  białowieskich żubrów po raz kolejny zelektryzowały środki masowego przekazu, my do tej medialnej wrzawy skromnie dorzucamy akcent od siebie: z okazji dobrych wieści  „odkurzamy” artykuł o historii żubra w puszczy, który ukazał się na naszym portalu w 2015r.

Żubr z Puszczą Białowieską w świadomości wielu związany jest „od zawsze”.   Jak długo? –   sprawdźcie sami:

Luty – miłosny miesiąc na pograniczu pór roku

Kategoria: A to ciekawe

luty w PuszczyW puszczańskim k

Puszczańskie Walentynki

Kategoria: A to ciekawe

Lutowa Puszcza tętni życiem – i nie o zwiastuny wiosny tu chodzi. Gdzieś w puszczańskich zagajnikach, zarówno ponad śnieżnymi czapami, jak też w bardziej „przyziemnych” miejscach Puszczę przenikają miłosne wyznania – w zależności od gatunku- wyśpiewywane, wytańczone, wybiegane. Nie tylko w wiecie ludzi zdarzają się ogniste romanse,  zdrady, nagłe wybuchy uczuć czy trwałe związki – często aż po grób.

O regionie Puszczy Białowieskiej w Japonii

Kategoria: A to ciekawe

marcinekPuszcza Białowieska zdobywa fanów na całym świecie – w końcu malowniczym krajobrazom, pięknej kulturze i oczywiście żubrowi – ciężko się oprzeć :).

Oko w oko z żubrem – garść przydatnych wskazówek

Kategoria: A to ciekawe

Zima i siarczysty mróz wyganiają leśnych mieszkańców na przedpola puszczy. A to sprawia, że o spotkanie z nimi nie trudno – szczególnie dużo emocji wzbudzają przypadkowe spotkania z żubrem. I choć zdjęcia z żubrowych wizyt zalewają portale społecznościowe wywołując powszechny entuzjazm, musimy pamiętać, że żubr – choćby nie wiadomo jak bardzo słodko wyglądał  – to przede wszystkim dzikie zwierzę, kierujące się instynktem.

Radio Białytok: Ścieżka Szlakiem Żubra w Nadleśnictwie Browsk - najkrótsza, ale bardzo ciekawa

Kategoria: A to ciekawe

na szlakuTo jedno z najciekawszych i najpiękniejszych nadleśnictw w kraju. Turystów przyciągają nie tylko relacje online z polany dokarmiania żubrów, ale także Herbarium, czy wiele edukacyjnych ścieżek - jak np.orlika krzykliwego, czy szlakiem żubra.

Styczeń pełen magii

Kategoria: A to ciekawe

zima w puszczyW końcu się doczekaliśmy zimy w pełnej krasie! Za oknem zimowy pejzaż właśnie zawładnął Puszczą, a kalndarzem - styczeń –  najzimniejszy miesiąc spośród całej dwunastki (choć w tym roku bardziej w teorii :))

Te kierunki będą popularne w nadchodzącym roku. Podróżnicze hity 2018 - a wśród nich Podlaskie

Kategoria: A to ciekawe

W zasadzie pierwsze miejsce Podlasia wśród podróżniczych hitów 2018r. wg. National Geographic nie powinno dziwić.

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

Hajnowski Dom Kultury ogłasza  XI PRZEGLĄD NA HAFT I KORONKĘ – Powiatu Hajnowskiego 2018

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Spotkajmy się na ławeczce – czyli promocja książki, 16.03.2018

                     Więcej zapowiedzi