Informacja turystyczna:

tel. 85 682 43 81, fax 85 682 51 41

e-mail: turystyka@powiat.hajnowka.pl

Infolinia Turystyczna Polskiej Organizacji Turystycznej

dla osób dzwoniących z numerów polskich operatorów
608 599 999 (telefon bezpieczeństwa)

konsultanci obsługują infolinię w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Zajęcia Słomiany pająk, 10.10.2017

Słomiany pająk – symbol harmonii w rodzinie
Саламяны павук – сімвал гармоніі ў сям’і

Słomiane "pająki" to jedno z najstarszych dzieł ze słomy, najbardziej tajemnicze... Ich formy, będące kombinacją wielu jednakowych modułów, niezmiennie urzekają swoją harmonią.
"Pająki" to ozdobne, wiszące konstrukcje ze słomy, które Białorusini zawsze trzymali w domu w najbardziej zaszczytnym miejscu, tzw. czerwonym kącie. Zebrane są z lekkich, słomianych rurek, wypełnionych tylko nieważkością i ażurem. Dzięki swej formie i lekkości są w ciągłym ruchu, obracając się w różnych kierunkach.
"Pająki" podwieszone do sufitu przypominają misternie utkaną pajęczynę i prawdopodobnie stąd pochodzi ich nazwa. Harmonia form oraz ruchów "pająka" ma na celu objęcie ścisłą ochroną całego domu oraz jego domowników. Pajęczyna pochłania całą negatywną energię, jaka pojawia się w domostwie.
Co roku należy powtórzyć cykl: spalić starego "pająka", a na jego miejsce zawiesić nowy. Wieszano je również nad kolebką dziecka oraz nad głowami pary młodej podczas wesela, by nic co złe, do nich nie dotarło.
"Pająk" chroni, ozdabia, uspokaja... Przynosi też szczęście!
Zapraszamy na warsztaty tworzenia tradycyjnych słomianych „pająków”
10 października 2017 r.
Hajnowski Dom Kultury. SALA NA PODDASZU
godz. 18-00