Informacja turystyczna:

tel. 85 682 43 81, fax 85 682 51 41

e-mail: turystyka@powiat.hajnowka.pl

Infolinia Turystyczna Polskiej Organizacji Turystycznej

dla osób dzwoniących z numerów polskich operatorów
608 599 999 (telefon bezpieczeństwa)

konsultanci obsługują infolinię w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Puszczańskie rarytasy

Co?Kto i gdzie?
• Twaróg hajnowski, Surowcem do produkcji twarogów jest wyselekcjonowane mleko pochodzące z gospodarstw leżących w otulinie Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej, czyli w regionie nieskażonym dużymi ośrodkami przemysłowymi. Mleko pozyskiwane jest od krów żywionych tradycyjnymi metodami, wypasanych na naturalnych łąkach ze skupiskami ziół.
Produkt zarejestrowany na Liście Produktów Tradycyjnych,Laureat Podlaskiej Marki Roku, Produkt otrzymał medal za zajęcie I miejsca w XXIV Krajowej Ocenie Serów i Twarogów Białystok 2013.

•   Ser carski, smak sera typu holenderskiego długodojrzewającego. Idealny jako przękąska do wina lub piwa. Laureat Podlaskiej Marki Roku.

Producent:  Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Hajnówka, ul.Warszawska 108, tel. 85 682 95 40,www.osmhajnowka.pl, Sklep Firmowy OSM, ul. Stefana Batorego 1, Hajnówka.

Jaja ekologiczne od kury zielononóżki

Kury hodowane są w systemie wolnowybiegowym i żywione wyłącznie paszami wyprodukowanymi w gospodarstwie. Gospodarstwo posiada certyfikat gospodarstwa ekologicznego i co roku poddawane jest kontroli przez jednostkę certyfikująca Ekogwarancja PTRE. Jaja od kur można kupić bezpośrednio w gospodarstwie, jak również w sklepach ze zdrową żywnością na terenie miasta Białystok.

Kleszczele, ul. Puszkina 27, tel. 85 681 80 63, www.agroturystyka-kleszczele.pl
Ciasto Sękacz -
idealne na każdą okazję, które są wizytówką naszego regionu i charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem. Będąc w regionie Puszczy Białowieskiej nie
sposób nie skosztować tego tradycyjnego, słodkiego a jednocześnie wytrawnego wypieku.
Piekarnia "Społem" PSS w Hajnówce, ciasto można nabyć w dowolnym sklepie PSS na terenie miasta Hajnówka

Hajnowski Marcinek

Badania dotyczące pochodzenia Hajnowskiego Marcinka w Regionie Puszczy Białowieskiej i w samej Hajnówce doprowadziły do czasów carskich i historii związanej z Pałacem Carskim w Białowieży (koniec XIX w., początek XX w.). Tradycje i obyczaje panujące w Pałacu Carskim były przenoszone do miejscowej społeczności, w szczególności poprzez osoby, które tam pracowały. Tak było w przypadku Marcinka. Na okoliczność hucznie obchodzonego na dworze carskim święta Marcina, pieczono wspaniałe ciasto zwane „Marcinkiem". Proste, tradycyjne składniki – jaja, śmietana, masło, mąka – łatwo dostępne w regionie Puszczy Białowieskiej spowodowały, iż ciasto to zyskało popularność nie tylko wśród członków rodziny carskiej, ale i miejscowej społeczności.

Nazwa producenta: EMMA Borowik Sp. j., ul. Grabowa 2, Hajnówka 604614050

Po więcej informacji zapraszamy do naszego Zakładu Piekarsko-Ciastkarskiego w Hajnówce, przy ul. Białowieskiej 42 lub pod nr telefonu:
+48 733 316 753, (85) 682 21 29 ZAPRASZAMY!

Puszczańkie konfitury

Dzięki tradycyjnym białowieskim recepturom zachowuje w słoiczkach unikalność smaku wraz z walorami zdrowotnymi. Kto, jeśli nie osoby, które mieszkają tu od pokoleń, zna prawdziwy smak i wartość owoców leśnych. Konfitury zawdzięczają swój smak naturze – wszystkie owoce znajdujące się w słoiczkach MATECZNIKA pochodzą z ekologicznie czystych terenów Puszczy Białowieskiej.

Matecznik, ul. Warszawska 79D, 15-201 Białystok

tel./fax.: 85 732 93 41

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej firmy www.matecznik.eu – smaczny adres Laughing

wypieki regionalne Sebastianiuk Iwona,  tel. (85) 682 25 19, kom. 791 690 873, e-mail: inka@bialowieza.com