Istok- I tam żywuć ludzi. Relacja

Kategoria: Kultura

3 września 2017 we wsi Istok w gminie Dubicze Cerkiewne odbył się kolejny- piąty już festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Mimo deszczu miejscowa ludność przybyła licznie i bawiła się do ostatniej piosenki. Nawet w deszcz odważne pary ruszyły w tańce.

Niezmiennie zagrały znakomite zespoły z Hajnówki: PROGRES, RETRO BEATS, DAWID SZYMCZUK BAND oraz ART.PRONAR z Narwi. Zespół Dawid Szymczuk Band promował świetny debiutancki album „Czerwona Kalina”. Gościnie wystąpił też Adam Kraśko, z programem ROLNIK SHOW. Nie mogło zabraknąć kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym.

Nie wszyscy wiedzą ale wieś Istok powstała przed 1570 rokiem, kiedy to Królowa Bona Sforza- mając swoje włości na Podlasiu – rozpoczęła pomiarę włóczną. Wsie weszły w skład dóbr królewskich: leśnictwa bielskiego i starostwa kleszczelowskiego. To dzięki tej reformie rolnej do dziś zachowała się typowa zwarta zabudowa wsi tzw. ulicówka, z drewnianymi domami, niestety dziś już nielicznymi. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z urokliwej wsi oraz zabawy na festynie w Istoku.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

*Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce serdecznie zaprasza na szósty i ostatni w tym roku festyn z cyklu „I tam żywuć ludzi”, który odbędzie się w Narwi (przystań kajakowa nad rzeką ) 17.09.2017, w niedzielę  -  początek o godz.14.00.

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02