Konferencja „Żywotne partnerstwa” w Berlinie – Lichtenberg

Kategoria: Informacje prasowe

W dniach 25 - 29.10.2010 r. przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych powiatu hajnowskiego  uczestniczyli w międzynarodowej konferencji „Żywotne partnerstwa” w Berlinie zorganizowanej przez Dzielnicę Berlin Lichtenberg. W konferencji wzięli również  udział reprezentanci wszystkich zagranicznych partnerów Berlina – Lichtenberg – Regionu Jurbarkas z Litwy, miasta Kaliningrad z Rosji oraz Dzielnicy Warszawy Białołęki.

Celem konferencji było przekazanie doświadczeń niemieckich w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz zaprezentowanie różnych możliwości wspierania zaangażowania mieszkańców w tworzeniu budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski zakłada włączenie lokalnego społeczeństwa do tworzenia pewnej części budżetu miasta wraz z przedstawicielami władz. Wszyscy mieszkańcy niezależnie od wieku mają możliwość zgłaszania zaobserwowanych potrzeb oraz uczestniczenia w publicznych debatach o potrzebach i zasobach Dzielnicy Lichtenberg oraz głosowania w celu wybrania działań priorytetowych. Budżet obywatelski wnosi przejrzystość do sytuacji i decyzji budżetowych, a co najważniejsze wszyscy obywatele mają wpływ na zmiany zachodzące w ich najbliższym otoczeniu oraz ponoszą współodpowiedzialność za kierunek rozwoju ich miasta.

Uczestnicy konferencji zapoznali się również z realizacją budżetu obywatelskiego w stolicy Landu Brandenburgia – Poczdamie.

W ramach praktycznego poznania działalności stowarzyszeń  przedstawiciele delegacji odwiedzili ośrodki, które funkcjonują w oparciu o realizację małych projektów z funduszy przeznaczonych przez władze dzielnicy na rozwój lokalnych inicjatyw w poszczególnych jej częściach. Hajnowska delegacja odwiedziła ośrodek „Kultschule”, którego działalność dostosowana jest do potrzeb i oczekiwań mieszkańców i grup społecznych. W ośrodku, który powstał w niefunkcjonującej szkole, odbywają się spotkania lokalnych stowarzyszeń, zajęcia plastyczne i ceramiczne dla dzieci i młodzieży, zajęcia sportowe, spotkania kolekcjonerów, chórów oraz imprezy dla mieszkańców osiedla. Działa tu również stołówka dla osób starszych i samotnych oraz radio młodzieżowe.

Wspólne uczestnictwo przedstawicieli władz i organizacji pozarządowych było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poglądów i oczekiwań w związku z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w każdym z uczestniczących krajów oraz nawiązania nowych perspektyw wzajemnej współpracy.

Na zakończenie międzynarodowego spotkania „Żywotne partnerstwa” odbyła się konferencja prasowa z najważniejszymi reprezentantami władz – Burmistrzem Lichtenbergu Christiną Emmrich, Starostą Powiatu Hajnowskiego Włodzimierzem Pietroczukiem, Zastepcą Burmistrza Warszawy – Białołęka Andrzejem Opolskim, Zastepcą Burmistrza Jurbarkas Egidijusem Giedraitis, doradcą prezydenta miasta Kaliningrad Aleksiejem Sagajdak.

Uczestnicy konferencji po obradach zobaczyli najważniejsze zabytki Berlina oraz zwiedzili piękny park Sanssouci w Poczdamie.

Wydział Promocji, Rozwoju Regionalnego,
Turystyki i Współpracy z Zagranicą

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi