Zmiany w paszportach

Kategoria: Informacje urzędowe

Zmienią się zasady wydawania paszportów. Rodzice wyrabiający paszport tymczasowy swojemu dziecku do piątego roku życia nie będą musieli przyprowadzać malucha do urzędu. Do tego paszport automatycznie straci ważność, kiedy zmienimy na przykład nazwisko a nie zgłosimy tego w biurze paszportowym.

W białostockim wydziale paszportów - klientów niewielu. Większość z nich nie wie, o zmianach, które wejdą w życie za trzy tygodnie.

Jak mówi Andrzej Władysław Gawkowski z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - Po 60 dniach od zdarzenia, wydania decyzji administracyjnej np. zmieniającej imię, nazwisko czy wyrok sądu zmieniający, data urodzenia czy zawarcie małżeństwa gdzie będzie zmiana nazwiska, w tych przypadkach paszport będzie tracił ważność.

Ale na zgłoszenie zmiany tych danych będziemy mieli 30 dni.

Kolejna zmiana w przepisach. Rodzice wyrabiający tymczasowy paszport dziecku do 5 roku życia nie będą musieli przyprowadzać malucha do urzędu.

Także rodzice starszych dzieci napotkają na ułatwienia. Teraz trzeba przyjść do biura paszportowego z dzieckiem dwukrotnie, już niedługo wystarczy tylko raz, odbierając paszport.

Już dziewiętnastego lutego nowe przepisy wejdą w życie.

Źródło: www.tvp.pl/bialystok