Akcja Zima 2010 – „Idąc ścieżką zdrowia i kultury”, - Ferie z Bractwem

Kategoria: Kultura

W dniach 26 – 28 stycznia Bractwo  Młodzieży Prawosławnej działające przy parafii Św. Trójcy we współpracy z parafią Św. Trójcy w Hajnówce zorganizowało w czasie ferii zimowych trzy dniowe zajęcia dla dzieci  – Akcja Zima 2010 – „Idąc ścieżką zdrowia i kultury”, dofinansowane przez Urząd Miasta w Hajnówce, aby w te mroźne dni odpędzić nudę i wspólnie spędzić czas. Uczestnikami było 38 dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Pierwszego dnia  zebraliśmy się o 9.00, aby nasze ferie rozpocząć spotkaniem z panią pedagog Elżbietą Wołkowycką nt. uzależnień i zdrowego stylu życia.

Koljną atrakcją były warsztaty ikonograficzne poprowadzone przez pana Michała Juszczuka, absolwenta Szkoły Ikonograficznej w Bielsku Podlaskim.  Dowiedzieliśmy się  jak powstaje ikona  i co jest potrzebne do jej wykonania.

Następnie przyszedł czas na najbardziej oczekiwane wydarzenie tego dnia, czyli zabawę choinkową. Dzieciaki chętnie pląsały przy muzyce oraz zajadały się przygotowanymi dla nich łakociami.  Trzeba wspomnieć, że najwięcej emocji wzbudziło przybycie „Mikołaja” z paczkami.  Co odważniejsi siadali Mikołajowi na kolanach, a nawet śpiewali z nim kolędy. Po dniu  pełnym wrażeń udaliśmy się do domu aby odpocząć i przygotować się do wycieczki.

Następnego dnia zebraliśmy się w sali Bractwa o 9 rano  aby wspólnie wsiąść do autokaru i pod okiem naszego opiekuna duchownego  ojca Andrzeja Busłowskiego, który nie opuszczał nas przez  trzy dni, wyruszyć do Bielska Podlaskiego.

Pierwszym miejscem, które zwiedzaliśmy była cerkiew Św. Arch. Michała, gdzie ks. Eugeniusz Nielipiński przedstawił nam historię parafii.

Następnie udaliśmy się do Policealnego  Studium Ikonograficznego, gdzie mogliśmy ujrzeć wiele pięknych, nowych ikon  napisanych przez absolwentów Studium oraz dowiedzieć  się wszystkiego  o szkole od samego jej Dyrektora - ks. Leoncjusza Tofiluka.

Potem byliśmy jeszcze w Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i Cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim.

W końcu zmęczeni, ale z wielkim bagażem wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Hajnówki, aby tam jeszcze zjeść ciepły posiłek.

Trzeciego dnia odbyły się  zajęcia na basenie.

Wszyscy miło wspominamy ferie z bractwem i choć był tęgi mróz , nasze dusze rozgrzewała bliskość Boga ponieważ każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólną modlitwą.

Magda Bajko
Zdjęcia – ks. A. Busłowski