Wyjazd studyjny na Łotwe

Kategoria: Informacje prasowe

W dniach 08 - 11 luty 2010 r. odbył się wyjazd studyjny na Łotwę. Było to jedno z działań projektu „Puszcza Białowieska i Pojezierze Bałtyckie - transgraniczne pomosty turystyczne Europy” realizowanego przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Hajnówce. Projekt dofinansowany jest w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego realizowanego przez Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne przy wsparciu finansowym udzielonym przez Norwegię ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Partnerami zagranicznymi projektu są: Euroregion „Kraina Jezior” z Łotwy, Związek Polaków na Łotwie - oddział Kraslav oraz Stowarzyszenie Eurobike-Tour z Białorusi.

Uczestnikami wyjazdu byli kwaterodawcy oraz osoby związane z turystyką z Powiatu Hajnowskiego oraz Białorusi. Gospodarzami spotkania byli Euroregion „Kraina Jezior” z Łotwy oraz Związek Polaków na Łotwie – oddział Kraslav.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję odwiedzić najciekawsze miejsca turystyczne Kraslavy oraz okolic należące do Programu Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, z którym zapoznali się podczas listopadowej konferencji w Białowieskim Parku Narodowym. Właściciele produktów regionalnych takich jak np. agloński chleb (w Muzeum Chleba), podzielili się z nami praktyczną wiedzą na temat promocji swoich produktów na arenie europejskiej poprzez uczestnictwo w programie. Natomiast w Ludzieńskim centrum rzemieślniczym nie tylko dowiedzieliśmy się o tym jak w dawnych czasach młode kobiety i mężczyźni przygotowywali się do dorosłego życia, ale i zjedliśmy pyszną kwaśnicę oraz szary groch ze skwarkami według starodawnych receptur.

Podczas wyjazdu odwiedziliśmy także bazylikę Matki Boskiej w Aglonie. Jest to centrum katolicyzmu na Łotwie. Co roku 15 sierpnia, w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do Аglony przybywa 200 000 pielgrzymów z Łotwy i z innym stron, aby uczestniczyć w tym święcie. W 1993 roku Bazylikę Aglońską odwiedził i poprowadził tam mszę świętą Jan Paweł II.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili polską szkołę na Łotwie, gdzie dzieci i młodzież uczą się języka polskiego oraz poznają kulturę i tradycje związane z naszym krajem.

Ważnym punktem wyjazdu było również podpisanie deklaracji o kontynuacji współpracy partnerskiej między Powiatem Hajnowskim reprezentowanym przez Starostę Hajnowskiego Włodzimierza Pietroczuka a Krajem Kraslav reprezentowanym przez Przewodniczącego Rady Kraju Kraslav -  Gunarsa Upenieksa.

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

Zapraszamy na ferie w regionie

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

KONCERT NOWOROCZNY, 20.01.2018

Spacer tematyczny "Skrzydlata zima", 20.01.2018

 

 

                     Więcej zapowiedzi